Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkoval Měsíc

Uznání: Cassini Imaging Team, University of Arizona, JPL, NASA

Dne 18.srpna proletěla sonda Cassini kolem Země a Měsíce a dále pokračuje na její cestě do vnější sluneční soustavy. Blízko jejímu nejbližšímu přiblížení k Měsíci ve vzdálenosti asi 377 000 kilometerů operátoři testovali Cassiniho zobrazovací systémy na nejznámějším nebeském tělese. Tento kompozitní snímek ukazuje tři snímky Měsíce v zelené, modré a ultrafialové části spektra (zleva doprava). Na každém snímku vyniká vpravo nahoře tmavé okrouhlé Mare Crisium (Moře nepokojů) na východním okraji Měsíce. Příštím průletovým bodem s jeho jasně dobře fungujícími kamerami bude v prosinci 2000 Jupiter. Očekává se , že do svého konečného cíle jímž je Saturnův systém dorazí v roce 2004.

Štítky: Cassini, Měsíc, Kosmická loď


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »