Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkoval Měsíc

Uznání: Cassini Imaging Team, University of Arizona, JPL, NASA

Dne 18.srpna proletěla sonda Cassini kolem Země a Měsíce a dále pokračuje na její cestě do vnější sluneční soustavy. Blízko jejímu nejbližšímu přiblížení k Měsíci ve vzdálenosti asi 377 000 kilometerů operátoři testovali Cassiniho zobrazovací systémy na nejznámějším nebeském tělese. Tento kompozitní snímek ukazuje tři snímky Měsíce v zelené, modré a ultrafialové části spektra (zleva doprava). Na každém snímku vyniká vpravo nahoře tmavé okrouhlé Mare Crisium (Moře nepokojů) na východním okraji Měsíce. Příštím průletovým bodem s jeho jasně dobře fungujícími kamerami bude v prosinci 2000 Jupiter. Očekává se , že do svého konečného cíle jímž je Saturnův systém dorazí v roce 2004.

Štítky: Cassini, Měsíc, Kosmická loď


28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, Antares a ISS

Na správném místě, ve správný čas bohužel jen s mobilem. (O průletu ISS jsem předem nevěděl)

Další informace »