Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  10. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 10. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cassini snímkoval Měsíc

Uznání: Cassini Imaging Team, University of Arizona, JPL, NASA

Dne 18.srpna proletěla sonda Cassini kolem Země a Měsíce a dále pokračuje na její cestě do vnější sluneční soustavy. Blízko jejímu nejbližšímu přiblížení k Měsíci ve vzdálenosti asi 377 000 kilometerů operátoři testovali Cassiniho zobrazovací systémy na nejznámějším nebeském tělese. Tento kompozitní snímek ukazuje tři snímky Měsíce v zelené, modré a ultrafialové části spektra (zleva doprava). Na každém snímku vyniká vpravo nahoře tmavé okrouhlé Mare Crisium (Moře nepokojů) na východním okraji Měsíce. Příštím průletovým bodem s jeho jasně dobře fungujícími kamerami bude v prosinci 2000 Jupiter. Očekává se , že do svého konečného cíle jímž je Saturnův systém dorazí v roce 2004.

Štítky: Cassini, Měsíc, Kosmická loď


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »