Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet sondy Cassini

Uznání a copyright: Gordon Garradd

Spojte si tečky a dostanete dráhu sondy Cassini, když vykonala závěrečný průlet kolem Země na své cestě do vnějších částí sluneční soustavy. Tečky (ve vodorovném řádku právě pod středem) jsou skutečně následné snímky sondy. Snímek vznikl postupnými expozicemi v intervalech 10 minut jak se Cassini rychle pohybovala na noční obloze 18.srpna zhruba v době jejího nejtěsnějšího přiblížení. Konečný cíl je pro Cassini Saturn, ale jeho cesta se skládá ze série průletů kolem Venuše a Země s "gravitační asistencí" z nichž je každý navržen tak, aby urychlil vesmírnou sondu. Během průletu kolem Země se Cassini urychlil o 12 tisíc mil za hodinu (5.5 km/sec). Cassini je nyní naveden k dalšímu urychlovacímu přiblížení, tentokrát v prosinci 2000 proletí kolem plynného giganta Jupitera aby získal závěrečné urychlení k Saturnu. Cestující sonda má stanoven přílet k saturnově soustavě na rok 2004.

Štítky: Gravitační asistence, Cassini, Saturn, Kosmická loď


49. vesmírný týden 2023

49. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 4. 12. do 10. 12. 2023. Měsíc bude v poslední čtvrti. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září nad jihovýchodem jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala výraznější polární záře, viditelné bohužel převážně z Ameriky nebo Nového Zélandu. Kometa 12P opět prošla zjasněním, najdeme ji u Vegy. Pokračuje kanonáda startů Falconu 9. K ISS se vydala nákladní loď Progress MS-25. Před 50 lety snímal poprvé Jupiter zblízka Pioneer 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ

Východ slunce

Další informace »