Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet sondy Cassini

Uznání a copyright: Gordon Garradd

Spojte si tečky a dostanete dráhu sondy Cassini, když vykonala závěrečný průlet kolem Země na své cestě do vnějších částí sluneční soustavy. Tečky (ve vodorovném řádku právě pod středem) jsou skutečně následné snímky sondy. Snímek vznikl postupnými expozicemi v intervalech 10 minut jak se Cassini rychle pohybovala na noční obloze 18.srpna zhruba v době jejího nejtěsnějšího přiblížení. Konečný cíl je pro Cassini Saturn, ale jeho cesta se skládá ze série průletů kolem Venuše a Země s "gravitační asistencí" z nichž je každý navržen tak, aby urychlil vesmírnou sondu. Během průletu kolem Země se Cassini urychlil o 12 tisíc mil za hodinu (5.5 km/sec). Cassini je nyní naveden k dalšímu urychlovacímu přiblížení, tentokrát v prosinci 2000 proletí kolem plynného giganta Jupitera aby získal závěrečné urychlení k Saturnu. Cestující sonda má stanoven přílet k saturnově soustavě na rok 2004.

Štítky: Gravitační asistence, Cassini, Saturn, Kosmická loď


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »