Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet sondy Cassini

Uznání a copyright: Gordon Garradd

Spojte si tečky a dostanete dráhu sondy Cassini, když vykonala závěrečný průlet kolem Země na své cestě do vnějších částí sluneční soustavy. Tečky (ve vodorovném řádku právě pod středem) jsou skutečně následné snímky sondy. Snímek vznikl postupnými expozicemi v intervalech 10 minut jak se Cassini rychle pohybovala na noční obloze 18.srpna zhruba v době jejího nejtěsnějšího přiblížení. Konečný cíl je pro Cassini Saturn, ale jeho cesta se skládá ze série průletů kolem Venuše a Země s "gravitační asistencí" z nichž je každý navržen tak, aby urychlil vesmírnou sondu. Během průletu kolem Země se Cassini urychlil o 12 tisíc mil za hodinu (5.5 km/sec). Cassini je nyní naveden k dalšímu urychlovacímu přiblížení, tentokrát v prosinci 2000 proletí kolem plynného giganta Jupitera aby získal závěrečné urychlení k Saturnu. Cestující sonda má stanoven přílet k saturnově soustavě na rok 2004.

Štítky: Gravitační asistence, Cassini, Saturn, Kosmická loď


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zvířetníkové světlo

Další informace »