Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet sondy Cassini

Uznání a copyright: Gordon Garradd

Spojte si tečky a dostanete dráhu sondy Cassini, když vykonala závěrečný průlet kolem Země na své cestě do vnějších částí sluneční soustavy. Tečky (ve vodorovném řádku právě pod středem) jsou skutečně následné snímky sondy. Snímek vznikl postupnými expozicemi v intervalech 10 minut jak se Cassini rychle pohybovala na noční obloze 18.srpna zhruba v době jejího nejtěsnějšího přiblížení. Konečný cíl je pro Cassini Saturn, ale jeho cesta se skládá ze série průletů kolem Venuše a Země s "gravitační asistencí" z nichž je každý navržen tak, aby urychlil vesmírnou sondu. Během průletu kolem Země se Cassini urychlil o 12 tisíc mil za hodinu (5.5 km/sec). Cassini je nyní naveden k dalšímu urychlovacímu přiblížení, tentokrát v prosinci 2000 proletí kolem plynného giganta Jupitera aby získal závěrečné urychlení k Saturnu. Cestující sonda má stanoven přílet k saturnově soustavě na rok 2004.

Štítky: Gravitační asistence, Cassini, Saturn, Kosmická loď


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Neobvyklé tvary blesků

Bouřka severozápadně od Studénky Výboj blesků mezi mraky

Další informace »