Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Průlet sondy Cassini

Uznání a copyright: Gordon Garradd

Spojte si tečky a dostanete dráhu sondy Cassini, když vykonala závěrečný průlet kolem Země na své cestě do vnějších částí sluneční soustavy. Tečky (ve vodorovném řádku právě pod středem) jsou skutečně následné snímky sondy. Snímek vznikl postupnými expozicemi v intervalech 10 minut jak se Cassini rychle pohybovala na noční obloze 18.srpna zhruba v době jejího nejtěsnějšího přiblížení. Konečný cíl je pro Cassini Saturn, ale jeho cesta se skládá ze série průletů kolem Venuše a Země s "gravitační asistencí" z nichž je každý navržen tak, aby urychlil vesmírnou sondu. Během průletu kolem Země se Cassini urychlil o 12 tisíc mil za hodinu (5.5 km/sec). Cassini je nyní naveden k dalšímu urychlovacímu přiblížení, tentokrát v prosinci 2000 proletí kolem plynného giganta Jupitera aby získal závěrečné urychlení k Saturnu. Cestující sonda má stanoven přílet k saturnově soustavě na rok 2004.

Štítky: Gravitační asistence, Cassini, Saturn, Kosmická loď


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »