Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše: Jen průlet

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Venuše, druhá nejbližší planeta ke Slunci, je oblíbený bod průletu kosmických sond mířících k obřím plynným planetám ve vnějších oblastech sluneční soustavy. Proč nejdřív k Venuši? Pomocí gravitačního manévru může být sonda vymrštěna planetou a získat energii během krátkeho přiblížení a tak ušetřit palivo pro svou dlouhou meziplanetární cestu. Tento obarvený snímek Venuše zaznamenala sonda k Jupiteru Galileo, krátce po průletu s gravitačním urychlením Venuší v únoru 1990. Galileův pohled na zahalenou planetu ukazuje struktury ve vířících mracích kyseliny sírové. Jasná oblast je sluneční světlo, které se odráží od horní vrstvy mraků. Sonda k Saturnu Cassini dokončí svůj druhý průlet Venuše 24.června. Sonda Cassini byla vypuštěna v říjnu 1997 a měla by přiletět k Saturnu v červenci 2004.

Štítky: Cassini, Galileo, Venuše


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »