Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše: Jen průlet

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Venuše, druhá nejbližší planeta ke Slunci, je oblíbený bod průletu kosmických sond mířících k obřím plynným planetám ve vnějších oblastech sluneční soustavy. Proč nejdřív k Venuši? Pomocí gravitačního manévru může být sonda vymrštěna planetou a získat energii během krátkeho přiblížení a tak ušetřit palivo pro svou dlouhou meziplanetární cestu. Tento obarvený snímek Venuše zaznamenala sonda k Jupiteru Galileo, krátce po průletu s gravitačním urychlením Venuší v únoru 1990. Galileův pohled na zahalenou planetu ukazuje struktury ve vířících mracích kyseliny sírové. Jasná oblast je sluneční světlo, které se odráží od horní vrstvy mraků. Sonda k Saturnu Cassini dokončí svůj druhý průlet Venuše 24.června. Sonda Cassini byla vypuštěna v říjnu 1997 a měla by přiletět k Saturnu v červenci 2004.

Štítky: Cassini, Galileo, Venuše


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »