Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše: Jen průlet

Uznání: Galileo Project, JPL, NASA

Venuše, druhá nejbližší planeta ke Slunci, je oblíbený bod průletu kosmických sond mířících k obřím plynným planetám ve vnějších oblastech sluneční soustavy. Proč nejdřív k Venuši? Pomocí gravitačního manévru může být sonda vymrštěna planetou a získat energii během krátkeho přiblížení a tak ušetřit palivo pro svou dlouhou meziplanetární cestu. Tento obarvený snímek Venuše zaznamenala sonda k Jupiteru Galileo, krátce po průletu s gravitačním urychlením Venuší v únoru 1990. Galileův pohled na zahalenou planetu ukazuje struktury ve vířících mracích kyseliny sírové. Jasná oblast je sluneční světlo, které se odráží od horní vrstvy mraků. Sonda k Saturnu Cassini dokončí svůj druhý průlet Venuše 24.června. Sonda Cassini byla vypuštěna v říjnu 1997 a měla by přiletět k Saturnu v červenci 2004.

Štítky: Cassini, Galileo, Venuše


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur na hranici obzoru

Složeno z 5000 snímků než zmizel v mracích.

Další informace »