Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

AB Aurigae: Jak vznikají planety

Uznání: C.A. Grady (NOAO, NASA/GSFC), et al., NASA

Tento snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ukazuje význačné detaily vnitřní části disku z prachu a plynu kolem hvězdy AB Aurigae. Uzlíky materiálu, které jsou zde vidět poprvé, mohou velmi dobře představovat ranné stadium procesu, který by mohl vyústit vznikem planet během příštích několika miliónů let. AB Aurigae je mladá hvězda (2-4 milióny let) vzdálená asi 469 světelných let. Její vířící cirkumstelární disk je asi 30 krát větší jak naše Sluneční soustava.. Astronomové věří, že v disku hvězdy AB Aurigae právě začínají vznikat planety, protože disky kolem mladších hvězd (méně jak 1 milión let) nevykazují takové chuchvalcové struktury, zatímco disky poněkud starších hvězd (8-10 miliónů let) mají mezery a rysy napovídající, že planety již vznikly. A proč jsou vidět jakoby okenní tabulky? Široké černé pruhy na snímku jsou způsobeny zakrývajícími raménky aby se odclonilo přebytečné světlo hvězdy a uhlopříčné paprsky vznikají difrakcí.

Štítky: Prachový disk, AB Aurigae, Vznik planety


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »