Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

První světlo pro observatoř Chandra: Kasiopea A

Uznání: Chandra X-ray Observatory, NASA

Kosmické trosky po výbuchu hmotné hvězdy se staly objektem prvního oficiálního snímku rentgenové observatoře NASA Chandra. Zbytek po supernově známý jako Kasiopea A vznikl po explozi hvězdy v tomto souhvezdí severní oblohy před 300 lety. Snímek odkrývá nevídané detaily v rentgenovém světle, jehož fotony mají tisíckrát větší energii jak fotony viditelného světla. Rázová vlna se rozpíná rychlostí 10 milionů mil za hodinu (4.5km/s) a zahřála tuto bublinu hvězdných trosek o průměru 10 světelných let az na 50 milionů Kelvinů takže emituje rentgenové záření. Výrazná jasná skvrna poblíž středu bubliny by mohla byt hustým horkým stelárním jádrem zhrouceným do formy nově zrozené neutronové hvězdy. Tímto i dalšími prvními snímky se nadále ověřuje chod observatoře Chandra při příavách na velice očekávaný výzkum rentgenové oblohy. Chandra byla vypuštěna z paluby raketoplánu Columbia v červenci.

Štítky: Cassiopeia A, Rentgenový, Chandra, Zbytek supernovy


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce

Další informace »