Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové Plejády

Uznání: T. Preibisch (MPIfR), ROSAT Project, MPE, NASA

Hvězdkupa Plejády (Kuřátka) je jedním z klenotů severní oblohy. Pouhému oku se jeví jako lákavá skupina hvězd v souhvězdí Býka, a pohled dalekohledem ukáže kupu hvězd obklopenou jemným modrým závojem hvězdného světla odraženého od prachu. Rentgenové dalekohledy na palubě oběžné observatoře ROSAT ukazují hvězdokupu také jako zajímavou ale s trochu odlišným vzhledem. Tento snímek ve falešných barvách byl vytvořen z pozorování ROSATu mapováním různých rentgenových energetických pásem do viditelných barev - nejnižší energie jsou v červené barvě, střední jsou v zelené a nejvyšší energie jsou modré. (Zelené čtverečky vyznačují polohy sedmi nejjasnějších vizuálních hvězd.) Hvězdy v Plejádách viděné rentgenovým zářením se jeví extrémně horké, s řídkými vnějšími atmosférami nazývanými koronami a barevným rozsahem odpovídajícím různým barevným teplotám.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Plejády, Rentgenový, Hvězdy


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrna

newton 150/750 + ZWO camera ASI 178

Další informace »