Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové Plejády

Uznání: T. Preibisch (MPIfR), ROSAT Project, MPE, NASA

Hvězdkupa Plejády (Kuřátka) je jedním z klenotů severní oblohy. Pouhému oku se jeví jako lákavá skupina hvězd v souhvězdí Býka, a pohled dalekohledem ukáže kupu hvězd obklopenou jemným modrým závojem hvězdného světla odraženého od prachu. Rentgenové dalekohledy na palubě oběžné observatoře ROSAT ukazují hvězdokupu také jako zajímavou ale s trochu odlišným vzhledem. Tento snímek ve falešných barvách byl vytvořen z pozorování ROSATu mapováním různých rentgenových energetických pásem do viditelných barev - nejnižší energie jsou v červené barvě, střední jsou v zelené a nejvyšší energie jsou modré. (Zelené čtverečky vyznačují polohy sedmi nejjasnějších vizuálních hvězd.) Hvězdy v Plejádách viděné rentgenovým zářením se jeví extrémně horké, s řídkými vnějšími atmosférami nazývanými koronami a barevným rozsahem odpovídajícím různým barevným teplotám.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Plejády, Rentgenový, Hvězdy


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac a Jupiter

Tenučký kosáčik Mesiaca a Jupiter

Další informace »