Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenové Plejády

Uznání: T. Preibisch (MPIfR), ROSAT Project, MPE, NASA

Hvězdkupa Plejády (Kuřátka) je jedním z klenotů severní oblohy. Pouhému oku se jeví jako lákavá skupina hvězd v souhvězdí Býka, a pohled dalekohledem ukáže kupu hvězd obklopenou jemným modrým závojem hvězdného světla odraženého od prachu. Rentgenové dalekohledy na palubě oběžné observatoře ROSAT ukazují hvězdokupu také jako zajímavou ale s trochu odlišným vzhledem. Tento snímek ve falešných barvách byl vytvořen z pozorování ROSATu mapováním různých rentgenových energetických pásem do viditelných barev - nejnižší energie jsou v červené barvě, střední jsou v zelené a nejvyšší energie jsou modré. (Zelené čtverečky vyznačují polohy sedmi nejjasnějších vizuálních hvězd.) Hvězdy v Plejádách viděné rentgenovým zářením se jeví extrémně horké, s řídkými vnějšími atmosférami nazývanými koronami a barevným rozsahem odpovídajícím různým barevným teplotám.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Plejády, Rentgenový, Hvězdy


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka.

Animace setkání planetek (49) Pales a (6371) Heinlein v souhvězdí Raka. Rozměry obrázku jsou přibližně 15 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Pořizováno za silného měsíčního světla (96%), okolní hvězdy z Raka nebyly téměř vidět. Jasnost planetek byla 11.9mag (49) a 15.7mag (6371). K největšímu vzájemnému přiblížení (29 obl. vteřin) došlo již v dopoledních hodinách.

Další informace »