Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. srpen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. srpen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Hlava čarodejnice

Uznání: G. Greaney

Jen dřina a zase dřina a trápení; Nechť oheň plápolá a kotel bublá ... Možná, že by se měl Shakespearův Macbeth poradit s mlhovinou Hlava čarodějnice. Tato sugestivně tvarovaná reflexní mlhovina se pojí s jasnou hvězdou Rigel v souhvězdí Orion. Mlhovina Hlava čarodějnice - formálnější název je IC 2118 - primárně září světlem odraženým od Riegela. Rigel se nachází asi na jednu šířku fotografie vpravo mimo tento snímek. Světlo v mlhovině odráží jemný prach. Modrá barva je způsobena nejen Riegelovou modrou barvou ale též proto, že prachová zrna odráží modré světlo efektivněji než červené. Stejný fyzikální proces působí, že se pozemská obloha během dne jeví modrá, i když k rozptylu dochází na molekulách dusíku a kyslíku. Mlhovina se nachází ve vzdálenosti asi 1000 světelných let.

Štítky: Rigel, Reflekční mlhovina


2. vesmírný týden 2022

2. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 1. do 16. 1. 2022. Měsíc je večer vysoko na obloze a mění fázi od čtvrti k úplňku. Venuše prošla dolní konjunkcí se Sluncem a objeví se jako jitřenka. Večer můžeme pozorovat přiblížení Merkuru a Saturnu, které z větší výšky nad obzorem sleduje Jupiter. Ráno je vidět slabý Mars. Aktivita Slunce je nízká. Dalekohled JWST byl kompletně složen. Nyní jej čeká chlazení, nastavení zrcadel a testy. Do vesmíru má v rámci mise Transporter-3 startovat i česká družice VZLUSat-2. Před 115 lety se narodil významný raketový konstruktér Sergej Koroljov.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa Leonard s hvězdokupou M3

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2021 získal snímek „Kometa Leonard s hvězdokupou M3“, jehož autorem je David Boura     Komety  jsou lidstvu známy od nepaměti. Můžeme dokonce předpokládat, že mohly zaujmout i naše pravěké předky. Pokud tedy někdy zdvihli

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sraz planet

Cca hodinu po západu Slunce...

Další informace »