Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rentgenový dalekohled Chandra

Uznání: NASA

Na tomto širokoúhlém záběru je vidět rentgenový dalekohled Chandra zabalený do ochranných plášťů a namontovaný na raketovém stupni Inertial Upper Stage (IUS) před uložením do nákladového prostoru raketoplánu Columbia. Posádka Columbie vypustila dalekohled nazvaný na počest laureáta Nobelovy ceny Subrahmanyana Chandrasekhara na oběžnou dráhu v pátek, 23.července. Observatoř nyní podstupuje ověřování a aktivaci vědeckých přístrojů. Observatoř má enormní potenciál pro výzkum vzdáleného vesmíru v rentgenovém spektru. Operátoři budou provádět série zážehů, které v nadcházejících dnech zvednou 5-ti tunový dalekohled na vyšší excentrickou dráhu. Konečná pracovní dráha Chandry bude od nejbližšího bodu 6200 mil(9900km) až po 87000 mil(140 000km), což je jedna třetina vzdálenosti k Měsíci. Protažená dráha vynese citlivé rentgenové detektory Chandry za interference působené radiačními pásy Země což umožní Chandře až 55-ti hodinové spojité pozorování na jednom oběhu. Raketoplán Columbia pod velením Eileen Collins má přistát dnes večer v 11:20 pm EDT na základně Kennedy Space Center.

Štítky: Dalekohled, Rentgenový, Chandra


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »