Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Perleťové mraky

Credit & Copyright: Pekka Parviainen (NCWG/U. Colorado

Někdy je noc na zemi a den ve vzduchu. Jak se Země otáčí a dochází k západu Slunce, linie západu se zvedá od země. Přestože na zemi slunce zapadlo, sluneční světlo stále svítí na mraky nahoře. Za normálních podmínek lze spatřit hezký západ slunce ale neobvyklé perleťové mraky se pohybují tak vysoko, že mohou být dobře vidět až po setmění. Na snímku nahoře řada perleťových mraků vyzařuje barevnou a tajuplnou záři viditelnou nad temnotou. Přestože se předpokládá, že se perleťové mraky skládají z malých ledem potažených částic, zůstává o nich mnoho neznámého.

Štítky: Noční svítící oblaka, Atmosféra, Země


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »