Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Smyčka v Labuti

Uznání: J. Hester (ASU), NASA

Rázová vlna z exploze 20 tisíc let staré supernovy v souhvězdí Labuťě (Cygnus) se stále rozpíná do mezihvězdného prostoru. Kolize této rychle se pohybující stěny plynu se stacionárním mračnem jej zahřála a způsobila viditelnou záři stejně jako vysoko energetickou radiaci vytvářející mlhovinu známou jako Labutí smyčka (Cygnus Loop, NGC 6960/95). Mlhovina se nachází asi 2500 světelných let daleko. Barvy zobrazují emise z různých druhů atomů excitovaných rázem: kyslík-modrá, síra-červená a vodík-zelená. Tento snímek pořídila širokoúhlá a planetární kamera Wide Field and Planetary Camera 2 na palubě kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope.

Štítky: Zbytek supernovy, Supernova, Mlhovina


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »