Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Galaktický zbytek supernovy IC 443

Uznání: 2MASS Collaboration, U. Mass., IPAC

Asi před 8000 lety explodovala v naší Galaxii hvězda. Lidé ve starověku si mohli všimnout supernovy jako dočasné hvězdy, ale lidé nyní mohou vidět rozpínající se obálku plynu ještě dnes. Na infračerveném snímku zbytku supernovy IC 443 ve falešných barvách nahoře modrá označuje rozpínající se plyn, kde je emise dána excitovanými atomy železa. Předmětem zvláštního zájmu jsou svazky IC 443 vybarvené červeně, jak dopadají na jinak normální molekulární mračno. Here emission from shock-excited molecular Emise z rázovou vlnou excitovaného molekulárního vodíku ze dovoluje astronomům studovat jak rychle se pohybující plyn supernovy ovlivňuje vznik hvězd v mračnu. Navíc astronomové teoretizují, impakt urychluje některé částice k rychlostem blízkým rychlostem světla. Vodorovná čára napříč snímku není součástí mlhoviny.

Štítky: Emisní mlhovina, Mlhovina


27. vesmírný týden 2025

27. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 30. 6. do 6. 7. 2025. Měsíc se na večerní obloze potkává s Marsem a Spikou a bude v první čtvrti. Nízko na večerní obloze je pouze Mars, ráno je nízko nad obzorem Venuše, trochu výše je Saturn a Neptun. Aktivita Slunce je nízká. Probíhá sezóna viditelnosti nočních svítících oblak (NLC). Posádka Crew Dragonu mise Axiom-4 je konečně na ISS. Parker Solar Probe prolétla podruhé rekordně blízko Slunci. ESA plánuje 1. 7. vypustit další Meteosat třetí generace. Před 40 lety se k Halleyově kometě vydala sonda Giotto a před 20 lety zasáhl projektil sondy Deep Impact kometu Tempel 1.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Venuše ve 3:30

Pořízeno ve 3:30 ráno velmi blízko východního obzoru.

Další informace »