Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn inftačerveně

Uznání: E. Karkoschka (University of Arizona), HST, NASA

Tento nádherný podrobný snímek Saturna ve falešných barvách byl vybrán k oslavě osmého výročí kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope na oběžné dráze. Snímek je kombinací tří snímků pořízených v lednu 1998 a ukazuje krásnou planetu s prstenci v odraženém infračerveném světle. Odlišné barvy označují různé výšky a a složení oblačných vrstev o nichž se obecně soudí, že se skládají z krystalků amoniakového ledu. Oči přitahující prstence vrhají stín na Saturnovu horní polokouli, zatímco jasné pruhy v levé části stínu je infračervené sluneční světlo proudící přes velkou mezeru v prstencích známou jako Cassiniho dělení. Lze též spatřit dva z mnoha Saturnových měsíců, Tethys je právě za diskem planety vpravo nahoře a Dione vlevo dole.

Štítky: Prstence, Saturn


5. vesmírný týden 2020

5. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 1. do 5. 2. 2020. Měsíc bude v první čtvrti. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na ISS proběhly dva výstupy do volného kosmu. Chystá se start Falconu 9 s další várkou družic Starlink. Končí mise infračervené observatoře Spitzer. Před 85 lety se narodil významný český astronom Luboš Kohoutek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Tesná konjunkcia

Tesná konjunkcia

Další informace »