Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn inftačerveně

Uznání: E. Karkoschka (University of Arizona), HST, NASA

Tento nádherný podrobný snímek Saturna ve falešných barvách byl vybrán k oslavě osmého výročí kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope na oběžné dráze. Snímek je kombinací tří snímků pořízených v lednu 1998 a ukazuje krásnou planetu s prstenci v odraženém infračerveném světle. Odlišné barvy označují různé výšky a a složení oblačných vrstev o nichž se obecně soudí, že se skládají z krystalků amoniakového ledu. Oči přitahující prstence vrhají stín na Saturnovu horní polokouli, zatímco jasné pruhy v levé části stínu je infračervené sluneční světlo proudící přes velkou mezeru v prstencích známou jako Cassiniho dělení. Lze též spatřit dva z mnoha Saturnových měsíců, Tethys je právě za diskem planety vpravo nahoře a Dione vlevo dole.

Štítky: Prstence, Saturn


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »