Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn inftačerveně

Uznání: E. Karkoschka (University of Arizona), HST, NASA

Tento nádherný podrobný snímek Saturna ve falešných barvách byl vybrán k oslavě osmého výročí kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope na oběžné dráze. Snímek je kombinací tří snímků pořízených v lednu 1998 a ukazuje krásnou planetu s prstenci v odraženém infračerveném světle. Odlišné barvy označují různé výšky a a složení oblačných vrstev o nichž se obecně soudí, že se skládají z krystalků amoniakového ledu. Oči přitahující prstence vrhají stín na Saturnovu horní polokouli, zatímco jasné pruhy v levé části stínu je infračervené sluneční světlo proudící přes velkou mezeru v prstencích známou jako Cassiniho dělení. Lze též spatřit dva z mnoha Saturnových měsíců, Tethys je právě za diskem planety vpravo nahoře a Dione vlevo dole.

Štítky: Prstence, Saturn


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »