Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  09. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 09. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometa Hale Bopp nad Pověrčivými horami (Superstition Mountains)

Uznání a copyright: William R. Dellinges

Před čtyřmi roky byla blízko Jupitera objevena kometa Hale-Bopp jak padá do vnitřní Sluneční soustavy. Před dvěma lety nabídla spektakulární obrázky jak byla blízko nejtěsnějšímu přiblížení ke Slunci. Ještě dnes se objevují spektakulární snímky nejjasnější komety devadesátých let. Nahoře je kometa Hale-Bopp vyfotografována v roce 1997 nad "Pověrčivými horami" - Superstition Mountains v Arizoně. Jasně jsou vidět bílé prachové ohony komety, které září odraženým světlem a modrý iontový ohon, který svítí zářícím plynem. Nyní je ze správného místa malým dalekohledem viditelných několik komet. Kometa viditelná pouhým okem se objevuje zhruba jedenkrát za pět let.

Štítky: Hale-Bopp, Kometa


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »