Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horní konjukce Merkura

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

V astronomickém žargonu je vnitřní planeta v horní konjunkci, když se nachází na opačné straně Slunce od Země. Merkur, nejvnitřnější planeta Sluneční soustavy dnes přechází tímto bodem své dráhy. Ve skutečnosti, tento nedávný snímek ze slunečního koronografu na palubě vesmírné observatoře SOHO ukazuje Merkura v poloze velmi blízké Slunci jak je vidět z pozorovacího místa poblíž Země. Koronograf používá vnitřní zákrytový disk k zastínění intenzivní sluneční záře, která jinak tento pohled zakrývá pro pozemské pozorovatele. Stín zakrývajícího disku je ve středu ve středu s bílým kruhem označujícím velikost a polohu Slunce. Merkur je jasná tečka s vodorovnou čárou (digitální artefakt), zatímco slabé tečky rozeseté po poli jsou hvězdy. Též jsou viditelné jasné oblasti sluneční vnější atmosféry. Jak Merkur pokračuje na své dráze tak 15. listopadu bude přecházet přes sluneční disk což bude pozorovatelné ze Země.

Štítky: Oběžná dráha, Konjunkce, Merkur


25. vesmírný týden 2021

25. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 6. do 27. 6. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer září nízko nad severozápadem Venuše a slabý Mars projde Jesličkami. Ráno jsou prakticky na jihu velké planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 dopravila trojici kosmonautů na stanici Tiangong 3. Na ISS probíhá instalace nového fotovoltaického panelu. Před 45 roky byla vypuštěna stanice Saljut 5 založená na vojenském projektu Almaz. 

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesic Dobson 305/1500 mm okular 17 mm Canon 60D

Další informace »