Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  08. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 08. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Horní konjukce Merkura

Uznání: SOHO - LASCO Consortium, ESA, NASA

V astronomickém žargonu je vnitřní planeta v horní konjunkci, když se nachází na opačné straně Slunce od Země. Merkur, nejvnitřnější planeta Sluneční soustavy dnes přechází tímto bodem své dráhy. Ve skutečnosti, tento nedávný snímek ze slunečního koronografu na palubě vesmírné observatoře SOHO ukazuje Merkura v poloze velmi blízké Slunci jak je vidět z pozorovacího místa poblíž Země. Koronograf používá vnitřní zákrytový disk k zastínění intenzivní sluneční záře, která jinak tento pohled zakrývá pro pozemské pozorovatele. Stín zakrývajícího disku je ve středu ve středu s bílým kruhem označujícím velikost a polohu Slunce. Merkur je jasná tečka s vodorovnou čárou (digitální artefakt), zatímco slabé tečky rozeseté po poli jsou hvězdy. Též jsou viditelné jasné oblasti sluneční vnější atmosféry. Jak Merkur pokračuje na své dráze tak 15. listopadu bude přecházet přes sluneční disk což bude pozorovatelné ze Země.

Štítky: Oběžná dráha, Konjunkce, Merkur


48. vesmírný týden 2023

48. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 11. do 3. 12. 2023. Měsíc bude v úplňku. Jupiter je večer na jihovýchodě, Saturn nad jihozápadem. Ráno září na východě jasná Venuše. Aktivita Slunce se výrazně zvýšila a opět nastala i slabá polární záře. Kometa 12P se na obloze přibližuje k hvězdě Vega v Lyře. Počet startů Falconů směřuje letos k číslu 100. Startovat bude také Sojuz s nákladní lodí Progress MS-25 k ISS. Před 100 lety se narodil čestný člen České astronomické společnosti Vojtěch Letfus.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tři planetární mlhoviny HFG1,  Abell6 a Sh2-200

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2023 obdržel snímek „Tři planetární mlhoviny“, jehož autorem je Evžen Brunner     Planetární mlhovina. Již od roku 1875 poněkud matoucí označení. Byť by tento název mohl evokovat třeba protoplanetární disk okolo vznikající hvězdy,

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara

Polárna žiara

Další informace »