Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA /GSFC)

Většina fotografií nezachycuje adekvátně vznešenost sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu během úplného zatmění Slunce na vlastní oči. Lidské oko se dokáže adaptovat a vidí charakteristiky a rozsah, který fotografický film obvykle nezachytí. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je součtem dvou fotografií, které byly digitálně zpracovány, aby vynikly slabé detaily. Vnější snímek sluneční korony byl digitálně pozměněn aby se zvýraznil nevýrazné vybíhající vlny a filamenty. Vnitřní snímek obvykle tmavého Měsíce byl zpracován aby vyjevil slabou zář dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu se nemusí rozčilovat, jelikož ještě neexistuje žádný způsob jak by digitální zprasování obrazu nahradilo požitek způsobený zkušeností úplného zatmění Slunce.

Štítky: Zatmění, Korona, Slunce


19. vesmírný týden 2021

19. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 10. 5. do 16. 5. 2021. Měsíc bude v novu a na večerní obloze projde kolem Merkuru. Večer je vidět velmi obtížně také Venuše a výše než Merkur je Mars. Ráno jsou nejvýše Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Vysoko na obloze jsou dvě amatérsky dobře dostupné komety. SpaceX si připsala další milník v podobě prvního úspěšného letu a přistání Starship SN15, bez následné exploze. Mezitím dochází k budování sítě Starlink, jejíž družice vídáme večer jako vláčky teček na obloze. Čína opět nedokázala zajistit bezpečný návrat velkého stupně rakety CZ-5B. Ingenuity na Marsu poprvé přistál jinde, než v místě startu a vystoupal až 10 metrů vysoko. Před 160 lety byla objevena jasná Tebbuttova kometa 1861 a před 40 lety naposledy letěla loď Sojuz v původní verzi před vylepšením.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »