Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA /GSFC)

Většina fotografií nezachycuje adekvátně vznešenost sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu během úplného zatmění Slunce na vlastní oči. Lidské oko se dokáže adaptovat a vidí charakteristiky a rozsah, který fotografický film obvykle nezachytí. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je součtem dvou fotografií, které byly digitálně zpracovány, aby vynikly slabé detaily. Vnější snímek sluneční korony byl digitálně pozměněn aby se zvýraznil nevýrazné vybíhající vlny a filamenty. Vnitřní snímek obvykle tmavého Měsíce byl zpracován aby vyjevil slabou zář dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu se nemusí rozčilovat, jelikož ještě neexistuje žádný způsob jak by digitální zprasování obrazu nahradilo požitek způsobený zkušeností úplného zatmění Slunce.

Štítky: Zatmění, Korona, Slunce


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Pořízeno fotoaparátem Canon EOS 7D přes NT Sky-Watcher 200/1000 na montáži GHEQ-5. Čas expozice 35s.

Další informace »