Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA /GSFC)

Většina fotografií nezachycuje adekvátně vznešenost sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu během úplného zatmění Slunce na vlastní oči. Lidské oko se dokáže adaptovat a vidí charakteristiky a rozsah, který fotografický film obvykle nezachytí. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je součtem dvou fotografií, které byly digitálně zpracovány, aby vynikly slabé detaily. Vnější snímek sluneční korony byl digitálně pozměněn aby se zvýraznil nevýrazné vybíhající vlny a filamenty. Vnitřní snímek obvykle tmavého Měsíce byl zpracován aby vyjevil slabou zář dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu se nemusí rozčilovat, jelikož ještě neexistuje žádný způsob jak by digitální zprasování obrazu nahradilo požitek způsobený zkušeností úplného zatmění Slunce.

Štítky: Zatmění, Korona, Slunce


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře

Drujá vlna polární záře. Čas mezi 0:15 až 1:15, 11.5.2024. Foto bez úprav. Polární záře se objevovala i u souhvězdí severní koruna.

Další informace »