Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA /GSFC)

Většina fotografií nezachycuje adekvátně vznešenost sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu během úplného zatmění Slunce na vlastní oči. Lidské oko se dokáže adaptovat a vidí charakteristiky a rozsah, který fotografický film obvykle nezachytí. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je součtem dvou fotografií, které byly digitálně zpracovány, aby vynikly slabé detaily. Vnější snímek sluneční korony byl digitálně pozměněn aby se zvýraznil nevýrazné vybíhající vlny a filamenty. Vnitřní snímek obvykle tmavého Měsíce byl zpracován aby vyjevil slabou zář dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu se nemusí rozčilovat, jelikož ještě neexistuje žádný způsob jak by digitální zprasování obrazu nahradilo požitek způsobený zkušeností úplného zatmění Slunce.

Štítky: Zatmění, Korona, Slunce


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »