Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  15. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 15. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká korona

Uznání a copyright: Fred Espenak (NASA /GSFC)

Většina fotografií nezachycuje adekvátně vznešenost sluneční korony. Nejlepší je vidět koronu během úplného zatmění Slunce na vlastní oči. Lidské oko se dokáže adaptovat a vidí charakteristiky a rozsah, který fotografický film obvykle nezachytí. Ovšem, vítejte v digitálním věku. Snímek nahoře je součtem dvou fotografií, které byly digitálně zpracovány, aby vynikly slabé detaily. Vnější snímek sluneční korony byl digitálně pozměněn aby se zvýraznil nevýrazné vybíhající vlny a filamenty. Vnitřní snímek obvykle tmavého Měsíce byl zpracován aby vyjevil slabou zář dvojnásobně odraženého slunečního světla. Hledači stínu se nemusí rozčilovat, jelikož ještě neexistuje žádný způsob jak by digitální zprasování obrazu nahradilo požitek způsobený zkušeností úplného zatmění Slunce.

Štítky: Zatmění, Korona, Slunce


27. vesmírný týden 2020

27. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 6. do 5. 7. 2020. Měsíc bude v úplňku. Planety uvidíme nejlépe v druhé polovině noci a ráno, Venuše je vidět i na denní obloze. Pokračuje sezóna NLC. Raketa Vega s českým dispenzerem má poslední šanci v tomto startovním okně. SpaceX má v plánu dva starty ze dvou ramp na mysu Canaveral. Čínská navigační síť Beidou je kompletní. Před 250 lety proletěla velmi blízko Zemi Lexellova kometa.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

přelet ISS přes Slunce

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2020 obdržel snímek „Přelet ISS přes Slunce“, jehož autorem je Libor Hašpl     Mezinárodní kosmická stanice (ISS) se stala vlastně už běžnou součástí našeho života. Tu a tam nám jako jasná, mnohdy opravdu jasná tečka přelétá

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M 10

gulova hviezdokopa v hadonosovi

Další informace »