Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad horami

Uznání: Mack H. Frost

Zcela neotřesený celosvětovým očekáváním úplného zatmění Slunce 11.srpna, Měsíc též předvedl zatmění Měsíce o dva týdny dříve - 28. července. Překročením okraje zemského stínu došlo jen k částečnému zatmění, ovšem představení mohli vidět pozorovatelé po celé noční straně zeměkoule. Například, tento snímek byl pořízen v ranních hodinách krátce po středu zatmění, tak jak bylo vidět v Cody, Wyoming, USA. Měsíc zapadá za Ovčí horou (Sheep Mountain), západně od Cody a přitom stále ještě ozařuje krajinu a je zakrýván závojem mraků. Astrofotograf Mack Frost, který se kochal nebeským pohledem, sdělil že docela čisté nebe bylo podbarveno lehkým kouřem z oblastí hořící trávy.

Štítky: Lunární zatmění


34. vesmírný týden 2018

34. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 20. 8. do 26. 8. 2018. Měsíc bude v úplňku. Večer je vidět přehlídka jasných planet od Venuše přes Jupiter, Saturn až po Mars. Aktivita Slunce je velmi nízká. nad ránem se pomalu objevuje Merkur a zvířetníkové světlo. Očekáváme tři starty raket. Před 120 lety se narodil první laureát Nušlovy ceny Karel Čacký a jeden z předsedů České astronomické společnosti Václav Jaroš. Před 25 lety přišla NASA o sondu Mars Observer.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet (M65, M66, NGC3628)

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2018 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Pavel Pech   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Meteor

18.8.2018; Canon 350D +Samyang 8/3.5;28s; 1600ISO, Tesárske Mlyňany.

Další informace »