Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění nad horami

Uznání: Mack H. Frost

Zcela neotřesený celosvětovým očekáváním úplného zatmění Slunce 11.srpna, Měsíc též předvedl zatmění Měsíce o dva týdny dříve - 28. července. Překročením okraje zemského stínu došlo jen k částečnému zatmění, ovšem představení mohli vidět pozorovatelé po celé noční straně zeměkoule. Například, tento snímek byl pořízen v ranních hodinách krátce po středu zatmění, tak jak bylo vidět v Cody, Wyoming, USA. Měsíc zapadá za Ovčí horou (Sheep Mountain), západně od Cody a přitom stále ještě ozařuje krajinu a je zakrýván závojem mraků. Astrofotograf Mack Frost, který se kochal nebeským pohledem, sdělil že docela čisté nebe bylo podbarveno lehkým kouřem z oblastí hořící trávy.

Štítky: Lunární zatmění


32. vesmírný týden 2020

32. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 3. 8. do 9. 8. 2020. Měsíc bude v úplňku. Jupiter a Saturn jsou vidět celou noc, po půlnoci už je vysoko také Mars a nad ránem je vidět Venuše. Koncem týdne bychom mohli mít šanci na pozorování setkání tří komet. Slunce ukazuje skvrny i protuberance. Zvyšuje se aktivita meteorického roje Perseid. K Marsu už letí i americké vozítko Perseverance. Přistává posádka Crew Dragonu z ISS. Bude startovat Falcon 9 a popoletí Starship SN5? Před 100 lety se narodil novozélandský amatérský astronom, rekordman v pozorování proměnných hvězd, objevitel komet, a spoluobjevitel supernovy 1987A, Albert F. A. L. Jones.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa roku 2020

  Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2020 získal snímek „Velká kometa roku 2020“, jehož autorem je Václav Paveza   Kometa, někdy též zvaná vlasatice, byla dlouho v historii nositelem špatných zpráv. Zejména pro vládce a vojevůdce. Těm vždy něco vyvěštila, ať byli na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkcia C /2020 F3 s M53

Rozdiel v jasnosti cca 3m je dosť zjavny

Další informace »