Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Venuše na večerní obloze

Uznání a copyright: Joe Orman

Jasná Venuše obíhá Slunci blíže jak planeta Země a vždy se na naší obloze jeví blízko Slunce a často září blízko horizontu při soumraku. Ve skutečnosti po první polovinu roku byla na večerní obloze jako jasná Večernice a nyní se otočila kolem své oběžné dráhy a objevuje se při svítání jako Jitřenka. Tato imaginativní fotografie s dlouhou expozicí vznikla během jejího postavení jako Večernice a dva dny starého srpku Měsíce dává dojem dvojice zapadající na večerní obloze. Po úvodní krátké expozici zachycující Měsíc a Venuši byl objektiv na několik minut zakrytý a pak byl odkryt aby zaznamenal stopy až do západu Měsíce.

Štítky: Jitřenka, Večernice, Venuše


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »