Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Západ Venuše na večerní obloze

Uznání a copyright: Joe Orman

Jasná Venuše obíhá Slunci blíže jak planeta Země a vždy se na naší obloze jeví blízko Slunce a často září blízko horizontu při soumraku. Ve skutečnosti po první polovinu roku byla na večerní obloze jako jasná Večernice a nyní se otočila kolem své oběžné dráhy a objevuje se při svítání jako Jitřenka. Tato imaginativní fotografie s dlouhou expozicí vznikla během jejího postavení jako Večernice a dva dny starého srpku Měsíce dává dojem dvojice zapadající na večerní obloze. Po úvodní krátké expozici zachycující Měsíc a Venuši byl objektiv na několik minut zakrytý a pak byl odkryt aby zaznamenal stopy až do západu Měsíce.

Štítky: Jitřenka, Večernice, Venuše


3. vesmírný týden 2026

3. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 12. 1. do 18. 1. 2026. Měsíc mezi poslední čtvrtí a novem je vidět ráno a dopoledne. Večer je jihozápadem Saturn s Neptunem a nad jihovýchodem jsou Jupiter a Uran. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je trochu zvýšená a nastala i slabší polární záře. Po startu Falconu 9 z Kalifornie mohli pozorovatelé v Evropě spatřit jeho horní stupeň, když vypouštěl zbytky paliva před deorbitací. Mise Crew-11 na ISS končí asi o měsíc dříve pro zdravotní potíže jednoho z členů. Je možné, že 17. ledna začne vývoz rakety SLS mise Artemis II kolem Měsíce. Před 40 lety sledovala sonda Voyager 2 zblízka planetu Uran.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Tulip Nebula

Titul Česká astrofotografie měsíce za listopad 2025 obdržel snímek „Tulip Nebula“, jehož autorem je astrofotograf Peter Jurista Víte, že nejkrásnější tulipán nekoupíte v Holandsku, ale objevíte jej na noční obloze? Zejména v létě vysoko nad našimi hlavami brázdí bůh Zeus, proměněný v Labuť, když

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Falkon 9

Náhodné pozorování při podvečerním výstupu na Plešivec.

Další informace »