Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stopy Star Party

Uznání a copyright: Joe Orman

Hvězdaření je zábava! Pokud byste to rádi zkusili (a jste v Americe), tento weekend máte možná příležitost, protože hodně astronomických klubů a organizací bude pořádat veřejné oslavy Dne Astronomie v sobotu 22.května. V minulých letech vzrostla popularita nocí otevřených dveří na hvězdárnách, setkání astronomických klubů a star party. Tyto akce jsou skvělou příležitostí pro začátečníky podívat se na oblohu pomocí různých dalekohledů a veteráni se mohou podělit o své historky a nápady. Tato dlouhodobá expozice hvězdných stop byla pořízena minulý měsíc v Sentinel, Arizona "Stargaze" star party. Brilantní stopa vpravo vyznačuje západ Večernice - Venuše. Hvězdy v Orionu jsou blízko středu a jasný Sírius vytváří význačnou stopu vlevo. Na horizontu září světla blízkého města Yuma zatímco červeně filtrované světlo baterek táborníků vytváří efekty v popředí. Červené baterky se používají aby poskytly bezpečnou úroveň osvětlení a přitom zachovaly noční vidění pro dobré pozorování.

Štítky: Astronomický den, Star party, Stopy hvězd


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »