Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. červen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. červen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Venuše na horizontu

Uznání: STS 30 Crew, NASA

V nedávných měsících obloha překypovala planetami včetně Venuše jako brilantní Večernice. Mimo Slunce a Měsíc je Venuše nejjasnějším objektem viditelným na zemské obloze. Protože je ke Slunci blíže jak Země, Venuše se nikdy nevzdaluje daleko od Slunce na své zdánlivé dráze a je vidět během roku jako jasná Jitřenka nebo Večernice. Tento nádherný západ Slunce snímkovaný z nízké oběžné dráhy posádkou raketoplánu Atlantis v květnu 1989 také ukazuje planetu Venuši třpytící se nad zemským horizontem. It is a fitting image for this mission and crew. Byl pořízen po úspěšném vypuštění robotické výzkumné sondy k Venuší Magellan, první planetární sondy vypuštěné z raketoplánu.

Štítky: Atmosféra, Země, Venuše


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »