Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kanál vypařované vody

Uznání: F. Hasler et al., (NASA/GSFC) and The GOES Project

Jaký bizardní terén cizí planetární krajiny se skrývá za těmito ohnivě vyhlížejícími mračny? Je to jen planeta Země, ovšem .... viděná na kanálu vypařované vody. Každou hodinu přináší vícekanálové zobrazovače na družici GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) z oběžné dráhy snímky jako je tento infračervený snímek ve falešných barvách. Tyto přístroje mohou vytvářet snímky na infračervené vlnové délce 6.7 mikronu což je desetinásobek vlnové délky viditelného světla a tak zaznamenávat vyzařování emitované vodní párou v horní troposféře. Jasné oblasti korespondují s vysokými koncentracemi vodních par, zatímco tmavé skvrny jsou relativně suchými oblastmi. Atmosférická vodní pára je neviditelná oku a tvoří se odpařováním z oceánů. Jak páry stoupají nahoru v tropických zónách tak ovlivňují klima a podstatně přispívají ke skleníkovému efektu.

Štítky: Voda, Infračervený, Země


15. vesmírný týden 2020

15. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 4. do 12. 4. 2020. Měsíc bude v superúplňku. Večer je vidět jasná planeta Venuše. Ráno jsou poblíž sebe Mars, Jupiter a Saturn. Na cestu k ISS se má vydat tříčlenná posádka v lodi Sojuz MS-16. Před 50 lety odstartovalo Apollo 13 na svoji misi s nakonec šťastným koncem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2020 obdržel snímek „C/2019 Y4 ATLAS skrývající se v prachu“, jehož autorem je Pavel Váňa   Již dlouho tu nebyla hezká jasná kometa. Že by C/2019 Y4 ATLAS překvapila? Zatím tomu vývoj její jasnosti  napovídá. Ale nechme se překvapit.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc, středa 8.dubna 2020, těsně před úplnkem, čas cca 1 h (SELČ).

Další informace »