Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kanál vypařované vody

Uznání: F. Hasler et al., (NASA/GSFC) and The GOES Project

Jaký bizardní terén cizí planetární krajiny se skrývá za těmito ohnivě vyhlížejícími mračny? Je to jen planeta Země, ovšem .... viděná na kanálu vypařované vody. Každou hodinu přináší vícekanálové zobrazovače na družici GOES (Geostationary Operational Environmental Satellite) z oběžné dráhy snímky jako je tento infračervený snímek ve falešných barvách. Tyto přístroje mohou vytvářet snímky na infračervené vlnové délce 6.7 mikronu což je desetinásobek vlnové délky viditelného světla a tak zaznamenávat vyzařování emitované vodní párou v horní troposféře. Jasné oblasti korespondují s vysokými koncentracemi vodních par, zatímco tmavé skvrny jsou relativně suchými oblastmi. Atmosférická vodní pára je neviditelná oku a tvoří se odpařováním z oceánů. Jak páry stoupají nahoru v tropických zónách tak ovlivňují klima a podstatně přispívají ke skleníkovému efektu.

Štítky: Voda, Infračervený, Země


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »