Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vývoj vesmíru

Uznání: A. Kudlicki (CAMK) & G. Evrard (Michigan) et al., The Virgo Consortium

Posuňte lištu doprava a podívejte se, jak se vesmír vyvíjí. Nahoře je počítačová simulace zobrazující vývoj celého vesmíru. Zcela vlevo je část vesmíru brzy po Velkém třesku - asi před 10 miliardami let. Jak čas postupuje směrem doprava, tak původně hladký vesmír se stává více a více zvířený. Průsečík nedaleko pravého konce označuje dnešek. Největší díl skutečně pozorovaného vesmíru je simulován od průsečíku vpravo. Tento umělý vesmír nazvaný Hubble Volume byl zkonstruován, aby napodobil, co by lidé mohli vidět, kdyby měli dostatečně výkonné dalekohledy. Porovnáním různých počítačových simulací s realitou bychom měli být schopni lépe říci v jakém druhu vesmíru žijeme.

Štítky: Simulace, Vesmír, Obloha


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »