Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vývoj vesmíru

Uznání: A. Kudlicki (CAMK) & G. Evrard (Michigan) et al., The Virgo Consortium

Posuňte lištu doprava a podívejte se, jak se vesmír vyvíjí. Nahoře je počítačová simulace zobrazující vývoj celého vesmíru. Zcela vlevo je část vesmíru brzy po Velkém třesku - asi před 10 miliardami let. Jak čas postupuje směrem doprava, tak původně hladký vesmír se stává více a více zvířený. Průsečík nedaleko pravého konce označuje dnešek. Největší díl skutečně pozorovaného vesmíru je simulován od průsečíku vpravo. Tento umělý vesmír nazvaný Hubble Volume byl zkonstruován, aby napodobil, co by lidé mohli vidět, kdyby měli dostatečně výkonné dalekohledy. Porovnáním různých počítačových simulací s realitou bychom měli být schopni lépe říci v jakém druhu vesmíru žijeme.

Štítky: Simulace, Vesmír, Obloha


43. vesmírný týden 2024

43. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 21. 10. do 27. 10. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a trochu ruší pozorování meteorického roje Orionid. Na večerní obloze je slábnoucí kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), druhá kometa C/2024 S1 (ATLAS) se ještě úplně nerozpadla. Brzy po Slunci zapadá večer Venuše, Saturn vrcholí nad jihem a Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce své nejlepší skvrny zatím ukrývá na odvrácené polokouli. Očekáváme návrat Crew Dragonu z ISS (přistání mise Crew-8).

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS

ohnisko 52,5mm, složeno 64 snímků

Další informace »