Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vývoj vesmíru

Uznání: A. Kudlicki (CAMK) & G. Evrard (Michigan) et al., The Virgo Consortium

Posuňte lištu doprava a podívejte se, jak se vesmír vyvíjí. Nahoře je počítačová simulace zobrazující vývoj celého vesmíru. Zcela vlevo je část vesmíru brzy po Velkém třesku - asi před 10 miliardami let. Jak čas postupuje směrem doprava, tak původně hladký vesmír se stává více a více zvířený. Průsečík nedaleko pravého konce označuje dnešek. Největší díl skutečně pozorovaného vesmíru je simulován od průsečíku vpravo. Tento umělý vesmír nazvaný Hubble Volume byl zkonstruován, aby napodobil, co by lidé mohli vidět, kdyby měli dostatečně výkonné dalekohledy. Porovnáním různých počítačových simulací s realitou bychom měli být schopni lépe říci v jakém druhu vesmíru žijeme.

Štítky: Simulace, Vesmír, Obloha


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Nočná obloha s Airglow 31.7.2021

Nočná obloha s Airglow 31.7.2021

Další informace »