Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vývoj vesmíru

Uznání: A. Kudlicki (CAMK) & G. Evrard (Michigan) et al., The Virgo Consortium

Posuňte lištu doprava a podívejte se, jak se vesmír vyvíjí. Nahoře je počítačová simulace zobrazující vývoj celého vesmíru. Zcela vlevo je část vesmíru brzy po Velkém třesku - asi před 10 miliardami let. Jak čas postupuje směrem doprava, tak původně hladký vesmír se stává více a více zvířený. Průsečík nedaleko pravého konce označuje dnešek. Největší díl skutečně pozorovaného vesmíru je simulován od průsečíku vpravo. Tento umělý vesmír nazvaný Hubble Volume byl zkonstruován, aby napodobil, co by lidé mohli vidět, kdyby měli dostatečně výkonné dalekohledy. Porovnáním různých počítačových simulací s realitou bychom měli být schopni lépe říci v jakém druhu vesmíru žijeme.

Štítky: Simulace, Vesmír, Obloha


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »