Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  05. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 05. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vývoj vesmíru

Uznání: A. Kudlicki (CAMK) & G. Evrard (Michigan) et al., The Virgo Consortium

Posuňte lištu doprava a podívejte se, jak se vesmír vyvíjí. Nahoře je počítačová simulace zobrazující vývoj celého vesmíru. Zcela vlevo je část vesmíru brzy po Velkém třesku - asi před 10 miliardami let. Jak čas postupuje směrem doprava, tak původně hladký vesmír se stává více a více zvířený. Průsečík nedaleko pravého konce označuje dnešek. Největší díl skutečně pozorovaného vesmíru je simulován od průsečíku vpravo. Tento umělý vesmír nazvaný Hubble Volume byl zkonstruován, aby napodobil, co by lidé mohli vidět, kdyby měli dostatečně výkonné dalekohledy. Porovnáním různých počítačových simulací s realitou bychom měli být schopni lépe říci v jakém druhu vesmíru žijeme.

Štítky: Simulace, Vesmír, Obloha


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »