Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  06. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 06. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

HCG 87: Malá skupina galaxií

Uznání: Sally Hunsberger (Lowell Obs.), Jane Charlton (Penn State), et al.
& the Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Galaxie někdy vytváří skupiny. Například naše vlastní galaxie Mléčná dráha je částí Místní skupiny galaxií. Malé kompaktní skupiny, jako je Hickson Compact Group 87 (HCG 87) viz nahoře jsou zvláště zajímavé poněvadž se pomalu samovolně ničí. Skutečně, galaxie v HCG 87 se navzájem gravitačně protahují během jejich oběhů v délce 100 miliónů let kolem společného středu. Napínáním se vytváří kolizní plyn, který působí jasná vzplanutí vznikajících hvězd a dodává materiál do center aktivních galaxií. HCG 87 se skládá z velké edge-on spirální galaxie viditelné vlevo dole eliptické galaxie viditelné vpravo dole a spirální galaxie viditelné nahoře. Malá spirála poblíž centra může být daleko vzadu. V popředí je též vidět několik hvězd z naší Galaxie. Snímek nahoře byl pořízen v červenci kamerou Wide Field Planetary Camera 2 na kosmickém dalekohledu Hubble Space Telescope. Studium skupin jako je HCG 87 nám dovoluje nahlédnout jak všechny galaxie vznikly a jak se vyvíjely.

Štítky: Skupina galaxií, Galaxie


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »