Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kočičí oko se neuvěřitelně rozpíná

Uznání: Arsen R. Hajian (USNO), Yervant Terzian (Cornell)

Dívejte se pozorně. Jak tato aimace bliká mezi dvěma snímky NGC 6543 z Hubble Space Telescope - první je z roku 1994 a druhý je z roku 1997 - tak se zdá, že se spletitá vlákna mlhoviny posunula. Posun je způsoben skutečnou expanzí tohoto plynného rubáše zakrývajícího umírající hvězdu. NGC 6543 je též známá jako mlhovina Kočičí oko. Tento komplex klasifikovaný jako "planetární mlhovina" utkaná obálkami rozpínajícího se plynu, které odvrhla centrální hvězda, když se vyvíjí z červeného obra do své závěrečné fáze bílého trpaslíka. Fáze planetární mlhoviny trvá v životě hvězdy poměrně krátce, asi kolem 10000 let. Ve skutečnosti, spolu s dalšími údaji tento detekovaný posun mlhoviny během tříleté periody dovoluje odhadnout věk jasné vnitřní obálky asi na 1000 let a vzdálenost může být změřena asi na 3000 světelných let.

Štítky: Ngc 6543, Planetární mlhovina


40. vesmírný týden 2020

40. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 9. do 4. 10. 2020. Měsíc bude v úplňku. Večer jsou nízko nad jihem Jupiter a Saturn, po půlnoci je velmi vysoko nad jihovýchodem Mars a nad ránem je vidět jasná Venuše. Aktivita Slunce je nízká. Minulý týden přinesl jen jediný, ale úspěšný, start čínské rakety. V tomto týdnu by mohla přijít startovací nálož až se třemi nebo dvěma starty denně. Před 100 lety se narodil italský inženýr Bepi Colombo, který navrhl gravitační manévry u planet (cesta k Merkuru kolem Venuše) a jmenuje se po něm evropská sonda k nejmenší planetě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Expedícia Perzeidy 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2020 získal snímek „Expedícia Perzeidy 2020“, jehož autorem je Robert Barsa   Slzy svatého Vavřince. Pravděpodobně jste toto pojmenování někdy slyšeli. Kdo byl svatý Vavřinec a proč o něm píšeme v tomto textu? Každý rok, okolo

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Saturn

Foceno v primárním ohnisku Canon eos dalekohled Bresser AR 152/760 mm

Další informace »