Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kočičí oko se neuvěřitelně rozpíná

Uznání: Arsen R. Hajian (USNO), Yervant Terzian (Cornell)

Dívejte se pozorně. Jak tato aimace bliká mezi dvěma snímky NGC 6543 z Hubble Space Telescope - první je z roku 1994 a druhý je z roku 1997 - tak se zdá, že se spletitá vlákna mlhoviny posunula. Posun je způsoben skutečnou expanzí tohoto plynného rubáše zakrývajícího umírající hvězdu. NGC 6543 je též známá jako mlhovina Kočičí oko. Tento komplex klasifikovaný jako "planetární mlhovina" utkaná obálkami rozpínajícího se plynu, které odvrhla centrální hvězda, když se vyvíjí z červeného obra do své závěrečné fáze bílého trpaslíka. Fáze planetární mlhoviny trvá v životě hvězdy poměrně krátce, asi kolem 10000 let. Ve skutečnosti, spolu s dalšími údaji tento detekovaný posun mlhoviny během tříleté periody dovoluje odhadnout věk jasné vnitřní obálky asi na 1000 let a vzdálenost může být změřena asi na 3000 světelných let.

Štítky: Ngc 6543, Planetární mlhovina


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »