Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  16. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 16. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kočičí oko se neuvěřitelně rozpíná

Uznání: Arsen R. Hajian (USNO), Yervant Terzian (Cornell)

Dívejte se pozorně. Jak tato aimace bliká mezi dvěma snímky NGC 6543 z Hubble Space Telescope - první je z roku 1994 a druhý je z roku 1997 - tak se zdá, že se spletitá vlákna mlhoviny posunula. Posun je způsoben skutečnou expanzí tohoto plynného rubáše zakrývajícího umírající hvězdu. NGC 6543 je též známá jako mlhovina Kočičí oko. Tento komplex klasifikovaný jako "planetární mlhovina" utkaná obálkami rozpínajícího se plynu, které odvrhla centrální hvězda, když se vyvíjí z červeného obra do své závěrečné fáze bílého trpaslíka. Fáze planetární mlhoviny trvá v životě hvězdy poměrně krátce, asi kolem 10000 let. Ve skutečnosti, spolu s dalšími údaji tento detekovaný posun mlhoviny během tříleté periody dovoluje odhadnout věk jasné vnitřní obálky asi na 1000 let a vzdálenost může být změřena asi na 3000 světelných let.

Štítky: Ngc 6543, Planetární mlhovina


43. vesmírný týden 2019

43. vesmírný týden 2019

Přehled událostí na obloze od 21. 10. do 27. 10. 2019. V neděli se vrací Středoevropský čas. Měsíc mění fázi od poslední čtvrti k novu. Večer je nízko nad jihozápadem Jupiter a u jihu Saturn a na ranní obloze se pomalu objeví Mars. Aktivita Slunce je rekordně nízká. Proběhl první čistě ženský výstup do volného kosmu z paluby ISS. Před 50 lety se narodil čínský amatérský astronom, který je spoluobjevitelem komety Ikeya-Zhang, jež nás potěšila na jaře 2002.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Corona Australis

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2019 obdržel snímek „Corona Australis“, jehož autorem je Pavel Pech   Corona Australis, tedy souhvězdí Jižní Koruna. Jméno jak ze starověkého atlasu nebes. A ono téměř ano. Historie jména tohoto poměrně nevýrazného souhvězdí je opravdu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční momentka

Neni co dodat :-)

Další informace »