Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání: Nigel Sharp (NOAO), NSF; Copyright: AURA

Jedna z mlhovin s nejpřiléhavějším názvem na obloze - Koňská hlava v Orionu je částí velkého tmavého molekulárního mračna. Též je známá pod názvem Barnard 33 a její neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografické desce v pozdních letech devatenáctého století. Červená zář pochází od plynného vodíku převážně za mlhovinou ionizovanou blízkou jasnou hvězdou Sigma Orionis. Temnota Koňské hlavy je způsobena většinou hustým prachem, ačkoliv spodní část krku Koňské hlavy vrhá stín vlevo. Proudy plynu, které opouští mlhovinu odchyluje silné magnetické pole. Jasné skvrny v základně mlhoviny Koňská hlava jsou mladé hvězdy právě v procesu vzniku. Světlu z Koňské hlavy trvá asi 1500 let než k nám doletí. Snímek nahoře pořídil 0.9-metrový dalekohled na observatoři Kitt Peak National Observatory.

Štítky: Orion, Molekulární mračno, Prach


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »