Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. květen 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. květen 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mlhovina Koňská hlava

Uznání: Nigel Sharp (NOAO), NSF; Copyright: AURA

Jedna z mlhovin s nejpřiléhavějším názvem na obloze - Koňská hlava v Orionu je částí velkého tmavého molekulárního mračna. Též je známá pod názvem Barnard 33 a její neobvyklý tvar byl poprvé objeven na fotografické desce v pozdních letech devatenáctého století. Červená zář pochází od plynného vodíku převážně za mlhovinou ionizovanou blízkou jasnou hvězdou Sigma Orionis. Temnota Koňské hlavy je způsobena většinou hustým prachem, ačkoliv spodní část krku Koňské hlavy vrhá stín vlevo. Proudy plynu, které opouští mlhovinu odchyluje silné magnetické pole. Jasné skvrny v základně mlhoviny Koňská hlava jsou mladé hvězdy právě v procesu vzniku. Světlu z Koňské hlavy trvá asi 1500 let než k nám doletí. Snímek nahoře pořídil 0.9-metrový dalekohled na observatoři Kitt Peak National Observatory.

Štítky: Orion, Molekulární mračno, Prach


21. vesmírný týden 2026

21. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 5. do 24. 5. 2026. Měsíc bude v první čtvrti a na večerní obloze vytvoří pěkné seskupení s planetami Venuší a Jupiterem. V pondělí se poměrně blízko k Zemi přiblíží asi 20 metrů velká planetka. Slunce je téměř beze skvrn, ale jedna aktivní oblast o sobě dává vědět. K ISS byla vypuštěna nákladní loď Dragon 2. Očekáváme 12. testovací let Super Heavy Starship. Ke startu se chystá raketa Vega-C s misí SMILE. 70 let slaví Pavel Suchan, dlouholetý člen ČAS a tajemník Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hodina Jupiterovy rotace

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2026 obdržel snímek a video Karla Sandlera s názvem „Hodina Jupiterovy rotace“ Soutěž Česká astrofotografie měsíce je, jak již název naznačuje, zaměřena zejména na fotografie. Ovšem vesmír není statický, na obloze se vše pohybuje, a to od těch

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Venuše a Měsíce

Konjunkce Venuše a Měsíce. Foceno v Libníkovicích, pomocí Nikonu D5500 a objektivu Nikon 50mm F1.4

Další informace »