Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1999: Reflekční mlhovina v Orionu

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI) and NASA

Na tomto snímku z Hubble Space Telescope pořízeném krátce po prosincové servisní výpravě jasná prachová mlhovina dramaticky kontrastuje s tmavým prachovým mračnem. Mlhovina s katalogovým označením NGC 1999 je reflekční mlhovinou, jež září světlem odraženým od okolních hvězd. Na rozdíl od emisních mlhovin, jejichž červená záře přichází od excitovaných atomů plynu, reflekční mlhoviny jsou namodralé, protože jejich zrna mezihvězdného prachu odráží především modré světlo hvězd. Zatímco možná nejslavnější reflekční mlhovina obklopuje jasné mladé hvězdy ve hvězdokupě Plejády tak hvězdné osvětlení pro NGC 1999 poskytuje vnořená proměnná hvězda V380 Orionis, jež je vidět vlevo od středu. Zatemňující tmavé mračno je ve skutečnosti kondenzací chladného molekulárního plynu a prachu tak tlustého a hustého, že nepropouští světlo. Z naší perspektivy leží před jasnou mlhovinou a vytváří siluetu proti duchové záři mlhoviny. Nové hvězdy se budou pravděpodobně formovat z tmavých mračen, tzv. Bokových globulí, jak bude pokračovat smršťování hustého plynu a prachu vlastní gravitací. Reflekční mlhovina NGC 1999 leží asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Orionu, jižně od dobře známé emisní mlhoviny M42.

Štítky: Orion, Reflekční mlhovina, Bokova globule


29. vesmírný týden 2025

29. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 7. do 20. 7. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Aktivita Slunce je nízká i přes velké množství skvrn. Máme tu poslední období letní viditelnosti komety 3I/ATLAS ze střední Evropy. Noční svítící oblaka se ukazovala jen slabě. Falcon 9 vykonal svůj jubilejní 500. start a rychle pokračuje dál třemi starty. NASA má schválený rozpočet na roky dopředu včetně klíčových misí Artemis. Očekáváme přistání Crew Dragonu mise Axiom-4 z ISS. Před 60 lety jsme poprvé spatřili snímky jiné planety, které pořídila sonda Mariner 4 a před 10 lety jsme poprvé viděli detaily na povrchu Pluta. Před 50 lety proběhl společný let Sojuz-Apollo a před 175 lety provedli američtí astronomové z Harvardu první fotografování, daguerrotypii, hvězdy Vega.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězdná obloha

Přelet Mezinárodní kosmické stanice (ISS) | Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »