Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1999: Reflekční mlhovina v Orionu

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI) and NASA

Na tomto snímku z Hubble Space Telescope pořízeném krátce po prosincové servisní výpravě jasná prachová mlhovina dramaticky kontrastuje s tmavým prachovým mračnem. Mlhovina s katalogovým označením NGC 1999 je reflekční mlhovinou, jež září světlem odraženým od okolních hvězd. Na rozdíl od emisních mlhovin, jejichž červená záře přichází od excitovaných atomů plynu, reflekční mlhoviny jsou namodralé, protože jejich zrna mezihvězdného prachu odráží především modré světlo hvězd. Zatímco možná nejslavnější reflekční mlhovina obklopuje jasné mladé hvězdy ve hvězdokupě Plejády tak hvězdné osvětlení pro NGC 1999 poskytuje vnořená proměnná hvězda V380 Orionis, jež je vidět vlevo od středu. Zatemňující tmavé mračno je ve skutečnosti kondenzací chladného molekulárního plynu a prachu tak tlustého a hustého, že nepropouští světlo. Z naší perspektivy leží před jasnou mlhovinou a vytváří siluetu proti duchové záři mlhoviny. Nové hvězdy se budou pravděpodobně formovat z tmavých mračen, tzv. Bokových globulí, jak bude pokračovat smršťování hustého plynu a prachu vlastní gravitací. Reflekční mlhovina NGC 1999 leží asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Orionu, jižně od dobře známé emisní mlhoviny M42.

Štítky: Orion, Reflekční mlhovina, Bokova globule


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Krabí mlhovina

Newton 200/1000 + ZWO kamera ASI 178 MC

Další informace »