Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 1999: Reflekční mlhovina v Orionu

Uznání: Hubble Heritage Team (STScI) and NASA

Na tomto snímku z Hubble Space Telescope pořízeném krátce po prosincové servisní výpravě jasná prachová mlhovina dramaticky kontrastuje s tmavým prachovým mračnem. Mlhovina s katalogovým označením NGC 1999 je reflekční mlhovinou, jež září světlem odraženým od okolních hvězd. Na rozdíl od emisních mlhovin, jejichž červená záře přichází od excitovaných atomů plynu, reflekční mlhoviny jsou namodralé, protože jejich zrna mezihvězdného prachu odráží především modré světlo hvězd. Zatímco možná nejslavnější reflekční mlhovina obklopuje jasné mladé hvězdy ve hvězdokupě Plejády tak hvězdné osvětlení pro NGC 1999 poskytuje vnořená proměnná hvězda V380 Orionis, jež je vidět vlevo od středu. Zatemňující tmavé mračno je ve skutečnosti kondenzací chladného molekulárního plynu a prachu tak tlustého a hustého, že nepropouští světlo. Z naší perspektivy leží před jasnou mlhovinou a vytváří siluetu proti duchové záři mlhoviny. Nové hvězdy se budou pravděpodobně formovat z tmavých mračen, tzv. Bokových globulí, jak bude pokračovat smršťování hustého plynu a prachu vlastní gravitací. Reflekční mlhovina NGC 1999 leží asi 1500 světelných let daleko v souhvězdí Orionu, jižně od dobře známé emisní mlhoviny M42.

Štítky: Orion, Reflekční mlhovina, Bokova globule


9. vesmírný týden 2020

9. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 24. 2. do 1. 3. 2020. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a také některé komety. Ráno je vidět nejlépe Mars, ale vylézá také Jupiter a Saturn. Česká firma S.A.B. Aerospace dokončila přípravy vypouštěcího zařízení – dispenzeru – družic, určeného pro raketu Vega. Před 200 lety se narodil americký astronom, objevitel komet, Lewis A. Swift.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

NLO 7

Další informace »