Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Velká kulová hvězdokupa v Herkulovi

Uznání a copyright: Yuugi Kitahara

M13 je nejnápadnější a nejznámější kulovou hvězdokupou. M13 je viditelná triedrem v souhvězdí Herkula a je často jedním z prvních objektů pozorovaných nadšenými hvězdáři, kteří pátrají po nebeských podivuhodnostech mimo normální lidské vidění. M13 je kolosálním domovem více jak 100,000 hvězd, rozprostírá se přes 150 světelných let, leží ve vzdálenosti přes 20000 světelných let a je více jak 12 miliard let stará. V roce 1974 byla při otevření observatoře v Arecibo odeslána rádiová zpráva o Zemi směrem k M13. Příčina mírného přebytku neobvyklých modrých toulavých hvězd v M13 je dosud neznámá.

Štítky: Kulová hvězdokupa, M13, Modří tuláci


18. vesmírný týden 2026

18. vesmírný týden 2026

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 27. 4. do 3. 5. 2026. Měsíc bude v úplňku. Večer je nízko nad západem jasná Venuše a o něco výše je Jupiter. Aktivita Slunce se zvýšila. Kometa C/2025 R3 (PanSTARRS) prošla zorným polem koronografů a zjasnila asi na 1 mag. V Polsku se díky českým astronomům podařilo nalézt železný meteorit z pádu výrazného bolidu 17. 4. Raketa New Glenn společnosti Blue Origin potřetí startovala a stejný první stupeň podruhé přistál, ale náklad nebyl dopraven. K ISS se přibližně po měsíci vydal další nákladní Progress. V roce 1006 byla v souhvězdí Vlka spatřena jasná supernova.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

LDN 1448

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2026 obdržel snímek Zdeňka Vojče s názvem „LDN 1448“ Březnové kolo soutěže Česká astrofotografie měsíce, kterou zaštiťuje Česká astronomická společnost, vyhrál snímek s názvem „LDN 1448“ astrofotografa Zdeňka Vojče. Objekt označovaný jako LDN 1448, známý

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo měsíční

Dosahovalo cca poloviční vzdálenosti od měsíce k jupiteru

Další informace »