Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpráva ze Země

Uznání: Frank Drake (UCSC) et al., Arecibo Observatory (Cornell, NAIC)

Co ná ti pozemšťané chtějí říci? Zpráva nahoře byla odvysílána ze Země směrem ke kulové hvězdokupě M13 v roce 1974. Během uvedení observatoře Arecibo do provozu - stále největšího radioteleskopu na světě - byl odeslán řetez jedniček a nul reprezentující diagram nahoře. Tento pokus o mimozemskou komunikaci byl více jen obřadný - lidé pravidelně a mimoděk vysílají radiové a televizní signály do vesmíru. I když by byla tato zpráva přijata, M13 je tak daleko, že bychom museli čekat skoro 50 tisíc let na odpověď. Zpráva nahoře poskytuje několik důležitých údajů o lidstvu a jeho znalostech: zleva doprava jsou čísla od jedné do desíti, atomy včetně vodíku a uhlíku, některé zajímavé molekuly, DNA, popis lidí, základní údaje o naší Sluneční soustavě a základní údaje o odesílajícím radioteleskopu. Nyní je v běhu několik hledání mimozemské inteligence včetně projektu Phoenix a také projektu, kde můžete použít váš vlastní domácí počítač.

Štítky: SETI, Mimozemští


3. vesmírný týden 2025

3. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 13. 1. do 19. 1. 2025. Měsíc bude v úplňku vysoko na obloze. Večerní oblohu zdobí jasná Venuše, Jupiter a už také Mars v opozici se Sluncem. Nastane také konjunkce Saturnu s Venuší. Aktivita Slunce se snížila. Uvidíme jasnou kometu C/2023 G3 (ATLAS)? Kosmonautikou hýbou testovací lety velké rakety New Glenn, která zkouší první let a přistání prvního stupně a sedmý testovací let Super Heavy Starship, kde se očekává opětovné přistání obou stupňů této superrakety a vypouštění maket družic. Před 20 lety úspěšně dosedlo pouzdro Huygens na povrch Saturnova měsíce Titanu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

SAR1

Na tomto snímku je v přicházející oblačnosti vidět i PZ

Další informace »