Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zpráva ze Země

Uznání: Frank Drake (UCSC) et al., Arecibo Observatory (Cornell, NAIC)

Co ná ti pozemšťané chtějí říci? Zpráva nahoře byla odvysílána ze Země směrem ke kulové hvězdokupě M13 v roce 1974. Během uvedení observatoře Arecibo do provozu - stále největšího radioteleskopu na světě - byl odeslán řetez jedniček a nul reprezentující diagram nahoře. Tento pokus o mimozemskou komunikaci byl více jen obřadný - lidé pravidelně a mimoděk vysílají radiové a televizní signály do vesmíru. I když by byla tato zpráva přijata, M13 je tak daleko, že bychom museli čekat skoro 50 tisíc let na odpověď. Zpráva nahoře poskytuje několik důležitých údajů o lidstvu a jeho znalostech: zleva doprava jsou čísla od jedné do desíti, atomy včetně vodíku a uhlíku, některé zajímavé molekuly, DNA, popis lidí, základní údaje o naší Sluneční soustavě a základní údaje o odesílajícím radioteleskopu. Nyní je v běhu několik hledání mimozemské inteligence včetně projektu Phoenix a také projektu, kde můžete použít váš vlastní domácí počítač.

Štítky: SETI, Mimozemští


16. vesmírný týden 2024

16. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 4. do 21. 4. 2024. Měsíc bude v první čtvrti. Rozloučili jsme se s kometou 12P/Pons-Brooks. Z Ameriky dorazily zprávy i fotografie o úspěšném pozorování úplného zatmění Slunce i dvou komet během tohoto úkazu. Aktivita Slunce se konečně opět zvýšila. Proběhl také poslední start velké rakety Delta IV Heavy. SpaceX si připsala rekord v podobě dvacátého přistání prvního stupně Falconu 9. Před deseti roky ukončila dopadem na Měsíc svou misi sonda LADEE zkoumající prach v těsné blízkosti nad povrchem Měsíce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

!

Další informace »