Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2266: Stará hvězdokupa v novém katalogu

Uznání a copyright: Till Credner & Sven Kohle, Bonn University, Calar Alto Observatory

Nový katalog The New General Catalog hvězdokup a mlhovin není opravdu zase tak nový. Ve skutečnosti byl publikován v roce 1888 jako pokus J. L. E. Dreyera konsolidovat práce astronomů Williama, Caroline a Johna Herschela spolu s jinými do jednoho užitečného úplného katalogu astronomických objevů a měření. Dreyerova práce byla úspěšná je je stále důležitá i dnes jak tento slavný katalog pokračuje v označování hvězdokup, galaxií a mlhovin zkratkou "NGC". Vezměme si například tuto hvězdokupu známou jako NGC 2266 (položka číslo 2,266 v NGC). Leží asi 10,000 světelných let daleko v souhvězdí Blíženců a představuje otevřenou nebo galaktickou hvězdokupu. Při věku kolem 1 miliardy let je NGC 2266 příliš stará na galaktickou hvězdokupu. Obsahuje i zjevně patrné červené veleobry na tomto nádherném tříbarevném snímku.

Štítky: Galaktická kupa, Ngc 2266, Katalog NGC


39. vesmírný týden 2023

39. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 9. do 1. 10. 2023. Měsíc bude v úplňku. Večer je nejlépe pozorovatelný Saturn, který později doplňuje také jasný Jupiter. Ráno je kromě nepřehlédnutelné Venuše vidět také poměrně jasný Merkur. Aktivita Slunce je středně vysoká. Sonda OSIRIS-Rex doručila pouzdro se vzorky z planetky Bennu. Falcon 9 společnosti SpaceX zaznamenal 200. opakované použití a tři starty z jedné rampy v rozmezí 8 dnů. Československý kosmonaut Vladimír Remek se dožívá 75 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Zbytky supernovy v Plachtách

Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel     Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2023 obdržel snímek „Zbytky supernovy v Plachtách“, jehož autorem je Jakub Korbel. 9 000

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Merkur

Další informace »