Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční hodiny na Mars

Uznání: W. Sullivan (U. Washington) et al., Mars Surveyor 2001, NASA

Až v roce 2002 sonda Mars Surveyor dorazí na Mars ponese i sluneční hodiny. Přestože je Mars Surveyor Lander napájen bateriemi a slunečními články, přesto byly přidány sluneční hodiny aby umožnily prominentní veřejnosti zobrazovat čas. Myšlenka slunečních hodin je myšlenkovým dítkem Bill Nye the Science Guy, který si povšimnul, že místo původně určené pro kalibraci kamery by bylo možno překonstruovat. Sluneční hodiny byly před tisíciletími jedinečnými strážci času pro lidi na Zemi. Jelikož Slunce vrhá podobné stíny jak na Marsu tak na Zemi, přesné odečtení polohy stínu na marťanských slunečních hodinách řekne zvědavému výzkumníkovi ze zaslaných snímků čas během dne a roční dobu.

Štítky: Čas, Slunce, Mars


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »