Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční rázová vlna

Uznání: Barry Reynolds (Perth, Australia) and the SOHO - EIT Consortium

Dne 27.září 1997 proběhla po slunečním povrchu rázová vlna rychlostí 250 až 600 kilometrů za sekundu. Pozorovatel Barry Reynolds na planetě Zemi fotografoval expandující rázovou vlnu (vlevo) ve světle emitovaném atomy vodíku na slunečním povrchu. Jeho objevný snímek byl nádherně potvrzen snímkem v daleké ultrafialové oblasti (vpravo) rázu běžícího přes sluneční horní atmosféru jak jej zaznamenala družicová observatoř SOHO. Na obou snímcích je vidět jasné sluneční erupci blízko středu obloukovité struktury představující frontu rázové vlny. Rázová fronta je tmavá na pozemním snímku a jasná na ultrafialovém snímku. Předpokládá se, že tyto rázové fronty sledují třírozměrné poruchy způsobené erupcemi, ale badatelé si nejsou přesně jisti jaký fyzikální mechanismus je způsobuje. Spolu s dalšími silnými jevy nazývanými koronální výtrysky hmoty jsou sluneční erupce známy vyvrhováním proudů energetických částic které ovlivňují zemskou magnetosféru a družice obíhající Zemi.

Štítky: Moretonova vlna, Rázová vlna, Vzplanutí, Slunce


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »