Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční rázová vlna

Uznání: Barry Reynolds (Perth, Australia) and the SOHO - EIT Consortium

Dne 27.září 1997 proběhla po slunečním povrchu rázová vlna rychlostí 250 až 600 kilometrů za sekundu. Pozorovatel Barry Reynolds na planetě Zemi fotografoval expandující rázovou vlnu (vlevo) ve světle emitovaném atomy vodíku na slunečním povrchu. Jeho objevný snímek byl nádherně potvrzen snímkem v daleké ultrafialové oblasti (vpravo) rázu běžícího přes sluneční horní atmosféru jak jej zaznamenala družicová observatoř SOHO. Na obou snímcích je vidět jasné sluneční erupci blízko středu obloukovité struktury představující frontu rázové vlny. Rázová fronta je tmavá na pozemním snímku a jasná na ultrafialovém snímku. Předpokládá se, že tyto rázové fronty sledují třírozměrné poruchy způsobené erupcemi, ale badatelé si nejsou přesně jisti jaký fyzikální mechanismus je způsobuje. Spolu s dalšími silnými jevy nazývanými koronální výtrysky hmoty jsou sluneční erupce známy vyvrhováním proudů energetických částic které ovlivňují zemskou magnetosféru a družice obíhající Zemi.

Štítky: Moretonova vlna, Rázová vlna, Vzplanutí, Slunce


38. vesmírný týden 2021

38. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 9. do 26. 9. 2021. Měsíc mění fázi od úplňku k poslední čtvrti. Večer je vidět nízko nad západem Venuše a poblíž jižního obzoru Jupiter a Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Soukromá mise Inspiration4 čtveřice neprofesionálních astronautů je skutečným milníkem v komerční kosmonautice. Čínská mise Šen-čou 12 skončila. V souvislosti s nástupem satelitních mega-konstelací přijal sjezd ČAS rezoluci směrem k Vládě ČR o nutnosti novelizace práva využívání kosmického prostoru. Před 230 lety se narodil Johann Encke, po němž je pojmenována druhá periodická kometa a před 175 lety byl objeven Neptun.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Bolid nad Laka

  Titul Česká astrofotografie měsíce za srpen 2021 obdržel snímek „Bolid nad Laka“, jehož autorem je Lukáš Veselý     Bolid nad Laka, to je poněkud tajemný název snímku, který astrofotograf Lukáš Veselý zaslal do soutěže Česká astrofotografie měsíce a vyhrál s ním

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slnko AR2871

Slnko-oblasť AR2871 dva dni po erupcii.

Další informace »