Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. duben 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. duben 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sluneční rázová vlna

Uznání: Barry Reynolds (Perth, Australia) and the SOHO - EIT Consortium

Dne 27.září 1997 proběhla po slunečním povrchu rázová vlna rychlostí 250 až 600 kilometrů za sekundu. Pozorovatel Barry Reynolds na planetě Zemi fotografoval expandující rázovou vlnu (vlevo) ve světle emitovaném atomy vodíku na slunečním povrchu. Jeho objevný snímek byl nádherně potvrzen snímkem v daleké ultrafialové oblasti (vpravo) rázu běžícího přes sluneční horní atmosféru jak jej zaznamenala družicová observatoř SOHO. Na obou snímcích je vidět jasné sluneční erupci blízko středu obloukovité struktury představující frontu rázové vlny. Rázová fronta je tmavá na pozemním snímku a jasná na ultrafialovém snímku. Předpokládá se, že tyto rázové fronty sledují třírozměrné poruchy způsobené erupcemi, ale badatelé si nejsou přesně jisti jaký fyzikální mechanismus je způsobuje. Spolu s dalšími silnými jevy nazývanými koronální výtrysky hmoty jsou sluneční erupce známy vyvrhováním proudů energetických částic které ovlivňují zemskou magnetosféru a družice obíhající Zemi.

Štítky: Moretonova vlna, Rázová vlna, Vzplanutí, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

M57 Prstenec

Další informace »