Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prachová bouře na planetě Zemi

Uznání: SeaWiFS Project, GSFC, NASA

Přístroj SeaWIFS na družici NASA zaznamenává z nízké oběžné dráhy barvu oceánu, sleduje změny v našem světovém vodním klimatu i v biosféře. Ale planeta oceánů může mít i písečné bouře. Dne 26.února odeslal přístroj SeaWIFS tento dramatický pohled na rozsáhlé, rozvíjející se mračno prachu ze saharské pouště jež foukalo ze severozápadní Afriky (vpravo dole) tisíc nebo i více mil (1600km) do Atlantického oceánu. Také snímky jiné družice na vhodné dráze ukázaly bouře, které přepravují masivní množství prachu a písku přes pozemské oceány. Jsou známky planetárního rozsahu efektů saharských písků včetně úbytku ekosystémů na korálových útesech v Karibiku a zvýšené frekvence atlantických hurikánů a také existuje důkaz, že tento prach poskytuje živiny Amazonským deštným pralesům.

Štítky: Země, Seawifs, Oceán, Písečná bouře


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2019 N1 (ATLAS).

Kometa C/2019 N1 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo.

Další informace »