Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Sonda Voyager1 se ze skvělého pozorovacího místa přes 1.4 miliardu kilometrů od Slunce podívala zpět směrem dovnitř sluneční soustavy aby pořídila tento překvapivý pohled na saturnovu noční stranu. Snímek vznikl 16.listopadu 1980 asi čtyři dny po nejtěsnějším přiblížení robotické sondy k nádhernému plynnému obrovi. Srpek planety vrhá široký stín na své jasné prstence a zároveň je vidět jak samotné průsvitné prstence vrhají stín na saturnovi vrcholky mraků. Jelikož Země je ke Slunci blíže než Saturn, tak je pro pozemské dalekohledy viditelná pouze denní strana a proto nemohou nikdy pořídit podobný snímek. Po tomto úspěšném průletu před dvěma desetiletími pokračoval Voyager 1 směrem ven a je nyní nejvzdálenější sondou lidstva. Příští sondou, jež přiletí k Saturnu bude sonda Cassini a má dorazit v roce 2004.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Prstence, Voyager 1


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »