Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Sonda Voyager1 se ze skvělého pozorovacího místa přes 1.4 miliardu kilometrů od Slunce podívala zpět směrem dovnitř sluneční soustavy aby pořídila tento překvapivý pohled na saturnovu noční stranu. Snímek vznikl 16.listopadu 1980 asi čtyři dny po nejtěsnějším přiblížení robotické sondy k nádhernému plynnému obrovi. Srpek planety vrhá široký stín na své jasné prstence a zároveň je vidět jak samotné průsvitné prstence vrhají stín na saturnovi vrcholky mraků. Jelikož Země je ke Slunci blíže než Saturn, tak je pro pozemské dalekohledy viditelná pouze denní strana a proto nemohou nikdy pořídit podobný snímek. Po tomto úspěšném průletu před dvěma desetiletími pokračoval Voyager 1 směrem ven a je nyní nejvzdálenější sondou lidstva. Příští sondou, jež přiletí k Saturnu bude sonda Cassini a má dorazit v roce 2004.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Prstence, Voyager 1


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »