Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Sonda Voyager1 se ze skvělého pozorovacího místa přes 1.4 miliardu kilometrů od Slunce podívala zpět směrem dovnitř sluneční soustavy aby pořídila tento překvapivý pohled na saturnovu noční stranu. Snímek vznikl 16.listopadu 1980 asi čtyři dny po nejtěsnějším přiblížení robotické sondy k nádhernému plynnému obrovi. Srpek planety vrhá široký stín na své jasné prstence a zároveň je vidět jak samotné průsvitné prstence vrhají stín na saturnovi vrcholky mraků. Jelikož Země je ke Slunci blíže než Saturn, tak je pro pozemské dalekohledy viditelná pouze denní strana a proto nemohou nikdy pořídit podobný snímek. Po tomto úspěšném průletu před dvěma desetiletími pokračoval Voyager 1 směrem ven a je nyní nejvzdálenější sondou lidstva. Příští sondou, jež přiletí k Saturnu bude sonda Cassini a má dorazit v roce 2004.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Prstence, Voyager 1


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »