Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  04. březen 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 04. březen 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn v noci

Uznání: Voyager Project, JPL, NASA

Sonda Voyager1 se ze skvělého pozorovacího místa přes 1.4 miliardu kilometrů od Slunce podívala zpět směrem dovnitř sluneční soustavy aby pořídila tento překvapivý pohled na saturnovu noční stranu. Snímek vznikl 16.listopadu 1980 asi čtyři dny po nejtěsnějším přiblížení robotické sondy k nádhernému plynnému obrovi. Srpek planety vrhá široký stín na své jasné prstence a zároveň je vidět jak samotné průsvitné prstence vrhají stín na saturnovi vrcholky mraků. Jelikož Země je ke Slunci blíže než Saturn, tak je pro pozemské dalekohledy viditelná pouze denní strana a proto nemohou nikdy pořídit podobný snímek. Po tomto úspěšném průletu před dvěma desetiletími pokračoval Voyager 1 směrem ven a je nyní nejvzdálenější sondou lidstva. Příští sondou, jež přiletí k Saturnu bude sonda Cassini a má dorazit v roce 2004.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Prstence, Voyager 1


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »