Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Saturn

Uznání: Voyager Project, LPI, JPL, NASA

Vezměte si vaše červené/modré brýle a odstartujte si pro sebe tento stereo snímek Saturna! Snímek je ve skutečnosti složen ze dvou snímků pořízených s rozdílem týdnů sondou Voyager 2 během její návštěvy Saturnovy soustavy v srpnu 1981. Sonda měnila bod pohledu od jednoho snímku ke druhému rychlostí 35000mil/hodinu (56000km/hod) a vytvořila tak tento přehnaný ale příjemný stereo efekt. Saturn je po Jupiteru druhá největší planeta ve Sluneční soustavě. Jeho spektakulární soustava prstenců je tak široká, že by se mohla rozprostírat v prostoru mezi Zemí a Měsícem. I když Saturnovy prstence vypadají pevné, tak se skládají z obíhajících kousků ledu a skalisek od rozměrů zrníček písku po balvany jak stodola.

Štítky: Saturn, Prstence, Voyager


8. vesmírný týden 2020

8. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 2. do 23. 2. 2020. Měsíc bude v novu, v první polovině týdne bude viditelný na ranní obloze spolu s planetami Mars, Jupiter a Saturn. Večer máme na obloze velmi jasnou Venuši a končí viditelnost Merkuru. Večerní obloha nabízí také dvě komety. Podařily se všechny plánované starty v čele se sondou Solar Orbiter. Odloženy byly jen Starlinky. Před 90 lety si Clyde Tombaugh poprvé všimnul Pluta.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

B150 - Mořský koník

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2020 obdržel snímek „Mořský koník“, jehož autorem je Evžen Brunner   „Mořský koník“…. kde bychom jej asi měli hledat? Samozřejmě náš první pohled nejspíš zamíří opravdu kamsi do mořských hlubin. A při troše štěstí jej tam uvidíme. Spatřit

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Halo

Další informace »