Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stereo Saturn

Uznání: Voyager Project, LPI, JPL, NASA

Vezměte si vaše červené/modré brýle a odstartujte si pro sebe tento stereo snímek Saturna! Snímek je ve skutečnosti složen ze dvou snímků pořízených s rozdílem týdnů sondou Voyager 2 během její návštěvy Saturnovy soustavy v srpnu 1981. Sonda měnila bod pohledu od jednoho snímku ke druhému rychlostí 35000mil/hodinu (56000km/hod) a vytvořila tak tento přehnaný ale příjemný stereo efekt. Saturn je po Jupiteru druhá největší planeta ve Sluneční soustavě. Jeho spektakulární soustava prstenců je tak široká, že by se mohla rozprostírat v prostoru mezi Zemí a Měsícem. I když Saturnovy prstence vypadají pevné, tak se skládají z obíhajících kousků ledu a skalisek od rozměrů zrníček písku po balvany jak stodola.

Štítky: Saturn, Prstence, Voyager


8. vesmírný týden 2021

8. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 2. do 28. 2. 2021. Měsíc bude v úplňku. Večer je dobře vidět pouze Mars. Venuše je nyní vidět alespoň v koronografu SOHO. Skvělý úspěch zaznamenala americká kosmonautika, když přistála úspěšně na Marsu už s pátým vozítkem v řadě.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

zákryt hviezdy Mesiacom

zákryt hviezdy SAO78596 6.5mag Mesiacom

Další informace »