Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Saturn přirozeně na přeletu sondy Cassini

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI/ NASA)

Co byste mohli vidět při přibližování k Saturnu na palubě meziplanetární lodi? Váš výhled by se asi podobal tomuto jemně vykreslenému obrazu nádherného prstencovitého plynného obra. Obraz, který zpracoval tým Hubble Heritage project se záměrně vyhýbá přílišnému zdůraznění barevných kontrastů a představuje přirozený vzhled Saturna s mračnými pásy, bouřemi, skoro ostře ohraničenými prstenci a malým kulatým stínem měsíce Enceladus poblíž středu disku planety. Jediná úvahu přicházející kosmická loď sonda Cassini byla vypuštěná v roce 1997 a k Saturnu má přiletět v roce 2004 - a pochopitelně nebyla volná žádná sedadla. Po předlouhé cestě do světa vzdáleného 1,400 miliónu kilometrů od Slunce bude Cassini cestovat Saturnovou soustavou a bude provádět na dálku robotizovaný výzkum se sotfwarem a zařízením navrženým obyvateli planety Země. A kde je Cassini teď? Pořád asi 980 miliónů kilometrů od Saturna, minulou neděli sonda prolétla kolem asteroidu 2685 Masursky.

Štítky: Kosmická loď, Saturn, Cassini


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zimná dúha

Nádherný úkaz zimnej dúhy.

Další informace »