Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mléčná dráha infračerveně

Uznání: The COBE Project, DIRBE, NASA

V noci z nějakého temného místa část jasné oblohy vypadá mléčně. Tento neobvyklý pás slabého světla je všeobecně viditelný v každém měsíci a z jakéhokoliv místa. Nikdo až do vynálezu dalekohledu opravdu nevěděl co "Mléčná dráha" opravdu je. Asi před 300 lety přinesly dalekohledy překvapivé vysvětlení: Mléčná dráha se skládá z hvězd. Před pouhými 70 lety mnohem výkonnější dalekohledy přinesly další objasnění a to že Mléčná dráha je jen jednou galaxií z mnoha. Nynější dalekohledy ve vesmíru dovolují ještě hlubší porozumění. Snímek nahoře pořídila družice COBE a ukazuje rovinu naší Galaxie v infračerveném světle. Jasně zřetelný je tenký disk naší domovské spirální galaxie s hvězdami, jež se jeví bílé a mezihvězdným prachem jež se jeví červeně.

Štítky: Mléčná dráha


13. vesmírný týden 2024

13. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 3. do 31. 3. 2024. Měsíc bude v úplňku a bude vidět stále později v noci. To umožní lepší pozorování komety 12P/Pons-Brooks. Na večerní obloze doplňuje jasný Jupiter ještě Merkur, který je v pondělí v maximální elongaci. Aktivitu Slunce oživily především dvě pěkné oblasti se skvrnami a hned následovaly i silné erupce. Na Sojuzu letí poprvé dvě ženy najednou. Ke startu se chystá poslední raketa Delta IV Heavy. Před 50 lety získala první detailní snímky Merkuru sonda Mariner 10.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc z Malína

Měsíc ve stáří 9,4 dne

Další informace »