Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sněhová bouře na planetě Zemi

Uznání: SeaWiFS Project, GSFC, NASA

Země je planetou oceánů. Z nízké oběžné dráhy Země širokoúhlé čidlo Sea-viewing Wide Field-of-view Sensor (SeaWiFS) na palubě družice NASA SeaStar globálně mapuje barvu oceánů a zachycuje změny v klimatu a biosféře našeho vodního světa. Bohatě podrobné snímky z SeaWiFS mohou též sledovat barevné změny na pozemských pevninách jak ilustruje tento snímek planety. Byl pořízen 27.ledna a pokrývá oblast Velkých jezer a pobřeží Atlantiku na severoamerickém kontinentu. Vermírná perspektiva nádherně vyjevuje rozsah fraktální bílé sezónní pevné fáze H20 nedávno napadané na severovýchodě a středoatlantickém pobřeží Spojených Států. Neočekávané a intenzivní sněhové bouře potěšily školáky ale způsobily vážné potíže na různých místech.

Štítky: Země, Voda, Seawifs


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »