Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  31. leden 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 31. leden 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Sněhová bouře na planetě Zemi

Uznání: SeaWiFS Project, GSFC, NASA

Země je planetou oceánů. Z nízké oběžné dráhy Země širokoúhlé čidlo Sea-viewing Wide Field-of-view Sensor (SeaWiFS) na palubě družice NASA SeaStar globálně mapuje barvu oceánů a zachycuje změny v klimatu a biosféře našeho vodního světa. Bohatě podrobné snímky z SeaWiFS mohou též sledovat barevné změny na pozemských pevninách jak ilustruje tento snímek planety. Byl pořízen 27.ledna a pokrývá oblast Velkých jezer a pobřeží Atlantiku na severoamerickém kontinentu. Vermírná perspektiva nádherně vyjevuje rozsah fraktální bílé sezónní pevné fáze H20 nedávno napadané na severovýchodě a středoatlantickém pobřeží Spojených Států. Neočekávané a intenzivní sněhové bouře potěšily školáky ale způsobily vážné potíže na různých místech.

Štítky: Země, Voda, Seawifs


9. vesmírný týden 2021

9. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 3. do 7. 3. 2021. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je dobře vidět jasný Mars, který prochází pod hvězdokupou Plejády. Taky je vidět planeta Uran a planetka Vesta, která bude v opozici. Večer se dá také spatřit kužel zvířetníkového světla. Merkur je v západní elongaci, viditelný snad na denní obloze. Perseverance úspěšně testuje kamery a další přístroje na povrchu Marsu. Očekáváme start rakety Falcon 9 už v noci na pondělí. Týden bohatý na starty raket právě ukončuje výstup astronautů z ISS. Před 45 lety zasáhla Veněra 3 jako první umělé těleso Venuši, bohužel nefunkční.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

planéty počas roku 2020

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2021 získal snímek „Planéty počas roku 2020“, jehož autorem je Tadeáš Valent   Podivný rok 2020 je již za námi. I když nás na Zemi sužovaly nemalé problémy, obloha nad našimi hlavami se nezaujatě proměňovala, planety obíhaly okolo Slunce a

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Zodiakiálne svetlo a Mliečna cesta

Zvieratníkove svetlo a Mliečna cesta

Další informace »