Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 2218: Kupa galaxií čočkou

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Gravitace může ohýbat světlo. Téměř všechny jasné objekty na tomto nedávno zveřejněném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jsou galaxie v kupě známé jako Abell 2218. Kupa je tak hmotná a tak kompaktní, že její gravitace ohýbá a zaostřuje světlo z galaxií, které leží za ní. Výsledkem jsou vícenásobné obrazy těchto galaxií pozadí deformované do dlouhých slabých oblouků - zkrátka jde o efekt čočky analogický pozorování vzdálené pouliční lampy zkrze sklenici vína. Kupa galaxií Abell 2218 samotná je asi tři miliardy světelných let daleko a je v severním souhvězdí Draka.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Oblouky


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »