Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Abell 2218: Kupa galaxií čočkou

Uznání: Andrew Fruchter (STScI) et al., WFPC2, HST, NASA

Gravitace může ohýbat světlo. Téměř všechny jasné objekty na tomto nedávno zveřejněném snímku z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope jsou galaxie v kupě známé jako Abell 2218. Kupa je tak hmotná a tak kompaktní, že její gravitace ohýbá a zaostřuje světlo z galaxií, které leží za ní. Výsledkem jsou vícenásobné obrazy těchto galaxií pozadí deformované do dlouhých slabých oblouků - zkrátka jde o efekt čočky analogický pozorování vzdálené pouliční lampy zkrze sklenici vína. Kupa galaxií Abell 2218 samotná je asi tři miliardy světelných let daleko a je v severním souhvězdí Draka.

Štítky: Kupa galaxií, Gravitační čočky, Oblouky


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »