Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  02. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 02. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Mars sprašový

Uznání: Malin Space Science Systems, MGS, JPL, NASA

Atmosféra Marsu je poměrně tenká, ale pořád ještě když foukají mar?anské větry, tak zvětrávají a tvarují jeho povrch. Podobně jako důvěrně známé sprašové charakteristiky na Zemi i toto pole dun v marsovském kráteru Rabe předvádí obdivuhodné zvlnění hřbetů které vzniká, když se větrem přenášený materiál ukládá na návětrné straně a padá dolů po příkrých svazích na závětrné straně. Šipka označuje tmavé stopy, které jsou známkou marsovských písečných lavin, které spadly z příkrých svahů v nedávné minulosti. Na tomto ostrém pohledu s vysokým rozlišením jsou řetězce menších jasných dun spolu s křižováním tmavých stop, což může být důkazem místních větrných bouří s prašnými víry. Snímek má napříč asi 3km a byl pořízen 3.března 1999 sondou Mars Global Surveyor.

Štítky: Mars, Duny, Vítr


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíc,Jupiter,Elnath- 30.4.25

Měsíc v blízkosti Jupiteru 30.4.20

Další informace »