Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI), NASA

Na jižní obloze planety Země září ve vzdálenosti 8000 světelných let bouřlivé mraky v mlhovině Carina (Lodní kýl). Tento výrazný a podrobný snímek části slavné mlhoviny je kombinací expozic přes šest různých filtrů pořízených širokoúhlou planetární kamerou kosmického dalekohledu HST 2.dubna 1999. Zobrazené dramatické tmavé prachové uzly a komplexní struktury jsou utvářeny větry a radiací hmotných a energetických hvězd v Lodním kýlu. Ale jak vznikly barvy na tomto snímku? Astronomické snímky vytvářené z z dat dalekohledu Hubble Space Telescope mohou kombinovat expozice používající poměrně úzkých filtrů, které neodpovídají barvám zachycovaným lidským okem. Některé filtry dokonce propouští vlnové délky světla mimo viditelné spektrum. Expozice s různými úzkopásmovými filtry jak je tomu v tomto případě, jsou převedeny do viditelných barev, tak že kratším vlnovým délkám jsou přiřazeny modřejší barvy a delším vlnovým délkám červenější barvy. Toto barvené schéma představuje "chmomaticky usporádaný" způsob podání dat než snímek v přirozených barvách.

Štítky: Prach, Plyn, Mlhovina Lodní záď


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce v Ca-k

Slunce v Ca-k.

Další informace »