Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. únor 2000

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. únor 2000

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Astronomicky snimek dne

Uznání: Hubble Heritage Team (AURA/ STScI), NASA

Na jižní obloze planety Země září ve vzdálenosti 8000 světelných let bouřlivé mraky v mlhovině Carina (Lodní kýl). Tento výrazný a podrobný snímek části slavné mlhoviny je kombinací expozic přes šest různých filtrů pořízených širokoúhlou planetární kamerou kosmického dalekohledu HST 2.dubna 1999. Zobrazené dramatické tmavé prachové uzly a komplexní struktury jsou utvářeny větry a radiací hmotných a energetických hvězd v Lodním kýlu. Ale jak vznikly barvy na tomto snímku? Astronomické snímky vytvářené z z dat dalekohledu Hubble Space Telescope mohou kombinovat expozice používající poměrně úzkých filtrů, které neodpovídají barvám zachycovaným lidským okem. Některé filtry dokonce propouští vlnové délky světla mimo viditelné spektrum. Expozice s různými úzkopásmovými filtry jak je tomu v tomto případě, jsou převedeny do viditelných barev, tak že kratším vlnovým délkám jsou přiřazeny modřejší barvy a delším vlnovým délkám červenější barvy. Toto barvené schéma představuje "chmomaticky usporádaný" způsob podání dat než snímek v přirozených barvách.

Štítky: Prach, Plyn, Mlhovina Lodní záď


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »