Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotné hvězdy v 30 Doradus

Uznání John Trauger (JPL), James Westphal (Caltech), Nolan Walborn (STScI), Rodolfo Barba' (La Plata Observatory), NASA

Tento nádherný snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ve viditelném světle zobrazuje mladou kupu hmotných hvězd ve středu mlhoviny 30 Doradus. Plynná a prachová mračna v mlhovině 30 Doradus, též známá jako mlhovina Tarantule byla stlačena a vytvarována do protáhlých útvarů silnými větry a ultrafialovým zářením z těchto horkých hvězd v kupě. Vložené snímky představují pohledy z Hubbleovy infračervené kamery, kde každý čtverec měří 15.5 světelných let. Po proniknutí zakrývajícího prachu tyto infračervené snímky nabízí detailní pohled na vznik hvězd v hroutících se mračnech mlhoviny a odhalují přítomnost nově zrozených masivních hvězd. Mlhovina 30 Doradus leží v sousedící galaxii Velký Magellanův oblak ve vzdálenosti 170,000 světelných let.

Štítky: Hmotné hvězdy, Lmc, Star-formation


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »