Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  30. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 30. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hmotné hvězdy v 30 Doradus

Uznání John Trauger (JPL), James Westphal (Caltech), Nolan Walborn (STScI), Rodolfo Barba' (La Plata Observatory), NASA

Tento nádherný snímek z kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope ve viditelném světle zobrazuje mladou kupu hmotných hvězd ve středu mlhoviny 30 Doradus. Plynná a prachová mračna v mlhovině 30 Doradus, též známá jako mlhovina Tarantule byla stlačena a vytvarována do protáhlých útvarů silnými větry a ultrafialovým zářením z těchto horkých hvězd v kupě. Vložené snímky představují pohledy z Hubbleovy infračervené kamery, kde každý čtverec měří 15.5 světelných let. Po proniknutí zakrývajícího prachu tyto infračervené snímky nabízí detailní pohled na vznik hvězd v hroutících se mračnech mlhoviny a odhalují přítomnost nově zrozených masivních hvězd. Mlhovina 30 Doradus leží v sousedící galaxii Velký Magellanův oblak ve vzdálenosti 170,000 světelných let.

Štítky: Hmotné hvězdy, Lmc, Star-formation


4. vesmírný týden 2020

4. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2020. Měsíc bude v novu. Večer září jasná planeta Venuše, vidět lze i Neptun a Uran. Ráno je vidět Mars. Kometa C/2017 T2 je vysoko na večerní obloze. Na Floridě proběhl test úniku lodi Crew Dragon z letící rakety. Čínská kosmonautika navazuje na úspěšný rok 2019. Úspěšný byl také start evropské Ariane 5. Na ISS proběhnou dva výstupy do volného kosmu s různými úkoly. Připraven je i start dalších družic Starlink. Před 90 roky se narodil druhý muž na Měsíci, Buzz Aldrin.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Glaxie pod Galaxií

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2019 obdržel snímek „Galaxie pod Galaxií“, jehož autorem je Roman Ponča   „Galaxie pod Galaxií“, není to tak trochu podivný název vítězného snímku prosincového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce? Možná, snad, … ale je

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polostínové zatmění Měsíce 20. ledna 2020

Canon EOS 60D, SIGMA APO DG 70-300mm, 300 mm Špatné pozorovací podmínky, velká oblačnost, fotografováno mezi mraky

Další informace »