Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina v rentgenovém záření

Uznání: Chandra X-ray Observatory, NASA

Proč ještě Krabí mlhovina září? V roce 1054 po Kristu byla pozorována supernova, která zanechala mlhovinu, jež září i dnes ve všech možných barvách napříč celým elektromagnetickým spekrem. Středem mlhoviny je ultrahustá neutronová hvězda, která rotuje 30 krát za sekundu. Výkon uvolňovaný takovou neutronovou hvězdou zpomaluje její rotaci což odpovídá vyzářenému výkonu Krabí mlhoviny. Snímek nahoře z nedávno vypuštěné rentgenové observatoře Chandra ukazuje nové podrobnosti středu mlhoviny v rentgenovém záření a tak poskytuje důležité vodítko jak neutronová hvězda pohání mlhovinu. Jsou vidět prstence vysokoenergetických částic, které jsou vyvrhovány ven ze středu rychlostí světla a mocné výtrysky vyvěrající z pólů. Astrofyzikové pokračují ve studiu a pochopení tohoto neobvyklého motoru, který neustále přenáší výkon 30 milionů krát větší než blesky s téměř dokonalou účinností.

Štítky: Rentgenové paprsky, Krabí mlhovina, Výtrysky


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »