Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina v rentgenovém záření

Uznání: Chandra X-ray Observatory, NASA

Proč ještě Krabí mlhovina září? V roce 1054 po Kristu byla pozorována supernova, která zanechala mlhovinu, jež září i dnes ve všech možných barvách napříč celým elektromagnetickým spekrem. Středem mlhoviny je ultrahustá neutronová hvězda, která rotuje 30 krát za sekundu. Výkon uvolňovaný takovou neutronovou hvězdou zpomaluje její rotaci což odpovídá vyzářenému výkonu Krabí mlhoviny. Snímek nahoře z nedávno vypuštěné rentgenové observatoře Chandra ukazuje nové podrobnosti středu mlhoviny v rentgenovém záření a tak poskytuje důležité vodítko jak neutronová hvězda pohání mlhovinu. Jsou vidět prstence vysokoenergetických částic, které jsou vyvrhovány ven ze středu rychlostí světla a mocné výtrysky vyvěrající z pólů. Astrofyzikové pokračují ve studiu a pochopení tohoto neobvyklého motoru, který neustále přenáší výkon 30 milionů krát větší než blesky s téměř dokonalou účinností.

Štítky: Rentgenové paprsky, Krabí mlhovina, Výtrysky


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Variace na zastínění úplňku Měsíce

Průchod zastínění měsíčního úplňku postupně komínem, střešními ventilátory a mraky

Další informace »