Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina v rentgenovém záření

Uznání: Chandra X-ray Observatory, NASA

Proč ještě Krabí mlhovina září? V roce 1054 po Kristu byla pozorována supernova, která zanechala mlhovinu, jež září i dnes ve všech možných barvách napříč celým elektromagnetickým spekrem. Středem mlhoviny je ultrahustá neutronová hvězda, která rotuje 30 krát za sekundu. Výkon uvolňovaný takovou neutronovou hvězdou zpomaluje její rotaci což odpovídá vyzářenému výkonu Krabí mlhoviny. Snímek nahoře z nedávno vypuštěné rentgenové observatoře Chandra ukazuje nové podrobnosti středu mlhoviny v rentgenovém záření a tak poskytuje důležité vodítko jak neutronová hvězda pohání mlhovinu. Jsou vidět prstence vysokoenergetických částic, které jsou vyvrhovány ven ze středu rychlostí světla a mocné výtrysky vyvěrající z pólů. Astrofyzikové pokračují ve studiu a pochopení tohoto neobvyklého motoru, který neustále přenáší výkon 30 milionů krát větší než blesky s téměř dokonalou účinností.

Štítky: Rentgenové paprsky, Krabí mlhovina, Výtrysky


4. vesmírný týden 2025

4. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 1. do 26. 1. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti. Večer je Venuše poblíž Saturnu, vysoko nad jihovýchodem je Jupiter a nad východem Mars. Titan opět vrhne stín na Saturn. Aktivita Slunce je nízká. Kometa C/2023 G3 (ATLAS) byla fotografovatelná i ve dne a nyní bude ozdobou oblohy na jižní polokouli. Konečně se povedly testovací lety dvou obřích raket. New Glenn úspěšně dosáhl oběžné dráhy, ale první stupeň pokus o přistání neprovedl. Naopak první stupeň Super Heavy naopak úspěšně přistál na startovní věž, zatímco Starship byla zničena poté, co měla problémy těsně před dosažením plánované dráhy. 95 let se dožívá Buzz Aldrin, který stanul jako druhý na povrchu Měsíce v rámci Apolla 11 a 85 let by se dožil náš přední popularizátor kosmonautiky Antonín Vítek.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Hlava čarodejnice NGC 1909

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2024 obdržel snímek „Hlava čarodejnice NGC 1909“, jehož autorem je slovenský astrofotograf Ján Gajdoš.   Během Filipojakubské či též Valpuržiny noci z 30. dubna na 1. května se od nepaměti na vyvýšených místech zapalují velké ohně jako

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Sluneční skvrny foceno afokalne AR 102/600 mm zvětšení 24x

Další informace »