Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  29. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 29. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Krabí mlhovina v rentgenovém záření

Uznání: Chandra X-ray Observatory, NASA

Proč ještě Krabí mlhovina září? V roce 1054 po Kristu byla pozorována supernova, která zanechala mlhovinu, jež září i dnes ve všech možných barvách napříč celým elektromagnetickým spekrem. Středem mlhoviny je ultrahustá neutronová hvězda, která rotuje 30 krát za sekundu. Výkon uvolňovaný takovou neutronovou hvězdou zpomaluje její rotaci což odpovídá vyzářenému výkonu Krabí mlhoviny. Snímek nahoře z nedávno vypuštěné rentgenové observatoře Chandra ukazuje nové podrobnosti středu mlhoviny v rentgenovém záření a tak poskytuje důležité vodítko jak neutronová hvězda pohání mlhovinu. Jsou vidět prstence vysokoenergetických částic, které jsou vyvrhovány ven ze středu rychlostí světla a mocné výtrysky vyvěrající z pólů. Astrofyzikové pokračují ve studiu a pochopení tohoto neobvyklého motoru, který neustále přenáší výkon 30 milionů krát větší než blesky s téměř dokonalou účinností.

Štítky: Rentgenové paprsky, Krabí mlhovina, Výtrysky


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet zoom

výřez Leo Triplet (známý také jako M66 Group) je malá skupina galaxií vzdálena asi 35 milionů světelných let v souhvězdí Lva. Tato galaxie se skládá ze spirálních galaxií M65, M66 a NGC 3628

Další informace »