Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný objekt objasněn

Uznání: S. G. Djorgovski et al., DPOSS Team, Palomar Observatory

Badatelé často objeví nečekané. To byl případ, když druhá palomarská přehlídka oblohy Second Palomar Observatory Sky Survey narazila na neobvyklý objekt zakroužkovaný na fotografii nahoře. Takzvaný tajemný objekt se jevil jako hvězda ale vykazoval barvy odlišné od většiny hvězd nebo kvazarů. Další výzkum nyní odhalil, že objekt je širokoabsopční kvazar - Broad Absorption Line (BAL) quasar, poměrně zřídkavý typ aktivního centra vzdálené galaxie. Neobvyklé barvy pravděpodobně způsobují různé atomy a molekuly v absorpčním plynu obklopujícím střed BAL kvazaru. Máme štěstí, že žijeme ve fascinujícím věku, kdy se hodně jevů ve vesmíru nyní zkoumá vůbec poprvé, což je vzrušující a tak nečekané objevy budou jistě pokračovat.

Štítky: Hvězdy, Mléčná dráha, Prach


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »