Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  28. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 28. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Záhadný objekt objasněn

Uznání: S. G. Djorgovski et al., DPOSS Team, Palomar Observatory

Badatelé často objeví nečekané. To byl případ, když druhá palomarská přehlídka oblohy Second Palomar Observatory Sky Survey narazila na neobvyklý objekt zakroužkovaný na fotografii nahoře. Takzvaný tajemný objekt se jevil jako hvězda ale vykazoval barvy odlišné od většiny hvězd nebo kvazarů. Další výzkum nyní odhalil, že objekt je širokoabsopční kvazar - Broad Absorption Line (BAL) quasar, poměrně zřídkavý typ aktivního centra vzdálené galaxie. Neobvyklé barvy pravděpodobně způsobují různé atomy a molekuly v absorpčním plynu obklopujícím střed BAL kvazaru. Máme štěstí, že žijeme ve fascinujícím věku, kdy se hodně jevů ve vesmíru nyní zkoumá vůbec poprvé, což je vzrušující a tak nečekané objevy budou jistě pokračovat.

Štítky: Hvězdy, Mléčná dráha, Prach


33. vesmírný týden 2022

33. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 15. 8. do 21. 8. 2022. Měsíc bude v poslední čtvrti a v konjunkcích s planetami a Plejádami. Planety Jupiter a Saturn můžeme pozorovat již kolem půlnoci, Mars a Venuši nejlépe ráno. Aktivita Slunce je nízká. Startovaly dva Falcony 9 se Starlinky a počet vypuštěných družic přesáhl 3 000 kusů. Probíhaly testy SuperHeavy a Starship a k vývozu se chystá superraketa SLS. Před 45 lety se na dlouhou pouť za velkými planetami a dál vydala sonda Voyager 2.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Polárna žiara na Slovensku 17.8.2022

Další informace »