Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naše Galaxie ve hvězdách, plynu a prachu

Credit & Copyright: John P. Gleason, Celestial Images

Disk naší Galaxie - Mléčné dráhy je domovem horkým mlhovinám, studenému prachu a miliardám hvězd. Červené mlhoviny viditelné v zkontrastněném snímku nahoře jsou primárně emisní mlhoviny, zářící mraky vodíku zahřátého okolními jasnými mladými hvězdami. Modré mlhoviny jsou primárně reflexní mlhoviny, mraky plynu a jemného prachu odrážejícího světlo okolních jasných hvězd. Snad nejvíce překvapující jsou tmavé oblasti včetně mlhoviny Píšťala (Pipe Nebula) viditelné na snímku vlevo. Jsou to pásy tlustého prachu, mnohokrát obsahující poměrně chladné molekulární mraky plynu. Prach je tak hustý, že zakrývá galaktický střed ve viditelném světle, zakrývající skutečnou polohu až do objevu počátkem tohoto století. Difuzní záře přichází z miliard starých slabších hvězd jako je naše Slunce, které jsou typicky mnohem starší než jakákoliv z mlhovin. Většina hmotnosti naší Galaxie zůstává ve tvaru doposud nepoznaném.

Štítky: Hvězdy, Mléčná dráha, Prach


32. vesmírný týden 2022

32. vesmírný týden 2022

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 8. 8. do 14. 8. 2022. Měsíc bude v úplňku. Planety Jupiter, Saturn a Mars jsou vidět již o půlnoci, ale stále je ideální je pozorovat až v druhé půlce noci a ráno. Aktivita Slunce je nízká. Nastává maximum meteorického roje Perseid, ale ruší je svit Měsíce v úplňku. Zažili jsme šest startů raket během 20 hodin. Čtyři mise mířily na oběžnou dráhu, jeden let byl suborbitální a jedna raketa vynesla sondu na cestu k Měsíci. Před 60 lety se uskutečnil simultánní let kosmických lodí Vostok 3 a Vostok 4. Před 145 lety byl objeven měsíc Marsu nazvaný Deimos.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ISS a Slnko

Titul Česká astrofotografie měsíce za červenec 2022 získal snímek „ISS a Slnko“, jehož autory jsou Miroslav Grnja a Zdeněk Bardon     První malé, druhé obrovské. I když pro nás i to první je obrovské. Jako fotbalový stadion. A to druhé? Celá Země by se do něho vešla na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náměsíční čáp

Fotoaparát Canon 700D Teleobjektiv Canon 28-135 mm ISO 100 expozice 1/125 sec

Další informace »