Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  27. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 27. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Naše Galaxie ve hvězdách, plynu a prachu

Credit & Copyright: John P. Gleason, Celestial Images

Disk naší Galaxie - Mléčné dráhy je domovem horkým mlhovinám, studenému prachu a miliardám hvězd. Červené mlhoviny viditelné v zkontrastněném snímku nahoře jsou primárně emisní mlhoviny, zářící mraky vodíku zahřátého okolními jasnými mladými hvězdami. Modré mlhoviny jsou primárně reflexní mlhoviny, mraky plynu a jemného prachu odrážejícího světlo okolních jasných hvězd. Snad nejvíce překvapující jsou tmavé oblasti včetně mlhoviny Píšťala (Pipe Nebula) viditelné na snímku vlevo. Jsou to pásy tlustého prachu, mnohokrát obsahující poměrně chladné molekulární mraky plynu. Prach je tak hustý, že zakrývá galaktický střed ve viditelném světle, zakrývající skutečnou polohu až do objevu počátkem tohoto století. Difuzní záře přichází z miliard starých slabších hvězd jako je naše Slunce, které jsou typicky mnohem starší než jakákoliv z mlhovin. Většina hmotnosti naší Galaxie zůstává ve tvaru doposud nepoznaném.

Štítky: Hvězdy, Mléčná dráha, Prach


49. vesmírný týden 2024

49. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 2. 12. do 8. 12. 2024. Měsíc po novu se objeví na večerní obloze a bude v konjunkci s Venuší, která se jeví po západu Slunce jako výrazná Večernice na jihozápadě. Saturn, který je večer nad jihem ozdobí 6. 12. stín měsíce Titan. Jupiter je vidět celou noc a 7. 12. bude v opozici se Sluncem. Mars je stále výraznější a i když je vidět i později večer, stále má ideální podmínky viditelnosti ráno. Slunce je opět pokryto řadou větších skvrn, ale aktivita je jinak spíše nízká. Merkur popáté minula sonda BepiColombo. Raketa Falcon 9 již zvládla více než 400 úspěšných startů a SpaceX si za letošek připsala více úspěšných startů, než mnohé rakety historie za celou svoji životnost. Čína vyzkoušela nový nosič CZ-12. Před 385 lety byl poprvé pozorován přechod Venuše přes Slunce.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách

Titul Česká astrofotografie měsíce za říjen 2024 obdržel snímek „Velká kometa C/2023 A3 Tsuchinshan-ATLAS v podzimních barvách“, jehož autorem je Daniel Kurtin.     Komety jsou fascinující objekty, které obíhají kolem Slunce a přinášejí s sebou kosmické stopy ze vzdálených

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Konjunkce Měsíce a Venuše nad pražskými mosty

Foceno z letenských sadů v Praze. Na snímku jsou společně s Měsícem a Venuší vidět i pražské mosty a historická část Prahy, jako Kostel Panny Marie před Týnem, Národní muzeum, historická budova Národního divadla, nebo Karlův most.

Další informace »