Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  26. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 26. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

M83: Spirální galaxie s příčkou

Uznání: David Malin (AAO), AATB

M83 je jasná spirální galaxie, kterou lze najít i malým dalekohledem v souhvězdí of Hydra. Světlu to trvá 15 let než k nám doletí z M83. M83 je zcela typickou spirálou hodně podobnou naší vlastní Galaxii Mléčné dráze. Spirální galaxie obsahují mnoho miliard hvězd, nejmladší z nich obývají spirální ramena a silně září modrým světlem. Tmavé prachové pásy se mísí s hvězdami a pomáhají definovat spirální strukturu M83. Prostor mezi spirálními rameny je taktéž vyplněn hvězdami, ale hvězdami které jsou typicky slabší a červené. Zdá se, že hvězdy a plyn ve spirálních ramenech odpovídají mnohem větší hmotě, než je zde vidět, z cehož vyplývá, že galaxie jsou především složeny z nějaké formy temné hmoty. Nalezení podstatz této tmavé hmoty zůstává velkou výzvou moderní vědě.

Štítky: Spirála s příčkou, Spirální, Galaxie


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »