Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření v Laguně

Uznání: A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Děsivé drama zrodu hvězdy vytváří silný hvězdný vítr a intenzivní energetické hvězdné záření jež bombarduje prašná molekulární mračna uvnitř mlhoviny Laguna (M8). Přinejmenším dvě podlouhlé mračna trychtýřovitého tvaru, každé zhruba půl světelného roku dlouhé, byly zjevně formovány takovou aktivitou. Prostírají se nahoře vlevo na tomto detailním záběru jasné oblasti Laguny známé jako 'Přesýpací hodiny'. Také se skutečně tato mezihvězdná mračna kroutí a víří jako pozemská tornáda? Je to možné. Jak energie z blízkých mladých horkých hvězd, jedna z nich je vpravo dole, proudí do chladného prachu a plynu, tak velké teplotní rozdíly v přiléhajících oblastech mohou vytvářet smykové větry. Tento obrázek je zpracovaným HST snímkem pořízeným v roce 1995, když výzkumníci objevili tuto blízkou (5000 světelných let vzdálenou) oblast vzniku hvězd, která leží ve Střelci (Sagittarius).

Štítky: Emisní mlhovina, Star-formation


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »