Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  25. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 25. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Víření v Laguně

Uznání: A. Caulet (ST-ECF, ESA), NASA

Děsivé drama zrodu hvězdy vytváří silný hvězdný vítr a intenzivní energetické hvězdné záření jež bombarduje prašná molekulární mračna uvnitř mlhoviny Laguna (M8). Přinejmenším dvě podlouhlé mračna trychtýřovitého tvaru, každé zhruba půl světelného roku dlouhé, byly zjevně formovány takovou aktivitou. Prostírají se nahoře vlevo na tomto detailním záběru jasné oblasti Laguny známé jako 'Přesýpací hodiny'. Také se skutečně tato mezihvězdná mračna kroutí a víří jako pozemská tornáda? Je to možné. Jak energie z blízkých mladých horkých hvězd, jedna z nich je vpravo dole, proudí do chladného prachu a plynu, tak velké teplotní rozdíly v přiléhajících oblastech mohou vytvářet smykové větry. Tento obrázek je zpracovaným HST snímkem pořízeným v roce 1995, když výzkumníci objevili tuto blízkou (5000 světelných let vzdálenou) oblast vzniku hvězd, která leží ve Střelci (Sagittarius).

Štítky: Emisní mlhovina, Star-formation


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »