Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární globule v Orionu

Uznání: David Theil (CASA), IRAS

Intenzivní ultrafialové světlo z masivních horkých hvězd v oblasti Orionu vytvarovalo a stlačilo mračna prachu a plynu do výrazně tvarovaných kometárních globulí. Na tomto infračerveném snímku z IRASu pořízeném na vlnových délkách citlivých k emisím z prachu lze snadno vidět protažené globule kolem jasných oblastí které odpovídají hvězdokupě Trapéz. Mlhovina Hlava čarodějnice, IC 2118 je řetězcem globulí blízko středu vpravo. Kometární globule, v hlavních rysech sugestivně podobné kometám, jsou mezihvězdnými kondenzacemi velmi různých měřítek. Tyto se pravděpodobně váží k epizodám při vzniku hvězd v molekulárním mračnu v Orionu. Na snímku se nachází více kometám podobným mračen nebo globulí, než jsou jen ty označené šipkami.

Štítky: Prach, Star-formation, Mlhovina


30. vesmírný týden 2024

30. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 7. do 28. 7. 2024. Měsíc po úplňku je vidět především v druhé polovině noci a dopoledne. Planety jsou nejlépe vidět ráno a Saturn už od půlnoci. Zlepšuje se už i viditelnost Marsu s Jupiterem. Aktivita Slunce je na střední úrovni. Po večerních přeletech ISS tu máme její přelety přes Slunce a Měsíc. Sledujeme dění kolem návratu Falconů do služby i kolem lodi Starliner. Uplynulo 105 let od narození významného českého astronoma Luboše Perka, který zemřel teprve nedávno ve věku 101 let.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2024 obdržel snímek „Oblouk polární záře nad Mikulovem a Svatým kopečkem“, jehož autorem je Vlastimil Vojáček.     Polární záře. Kdo by ji neznal. Byť třeba jen ze slavné divadelní hry Divadla Járy Cimrmana „Dobytí severního

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »