Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  24. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 24. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kometární globule v Orionu

Uznání: David Theil (CASA), IRAS

Intenzivní ultrafialové světlo z masivních horkých hvězd v oblasti Orionu vytvarovalo a stlačilo mračna prachu a plynu do výrazně tvarovaných kometárních globulí. Na tomto infračerveném snímku z IRASu pořízeném na vlnových délkách citlivých k emisím z prachu lze snadno vidět protažené globule kolem jasných oblastí které odpovídají hvězdokupě Trapéz. Mlhovina Hlava čarodějnice, IC 2118 je řetězcem globulí blízko středu vpravo. Kometární globule, v hlavních rysech sugestivně podobné kometám, jsou mezihvězdnými kondenzacemi velmi různých měřítek. Tyto se pravděpodobně váží k epizodám při vzniku hvězd v molekulárním mračnu v Orionu. Na snímku se nachází více kometám podobným mračen nebo globulí, než jsou jen ty označené šipkami.

Štítky: Prach, Star-formation, Mlhovina


23. vesmírný týden 2020

23. vesmírný týden 2020

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 1. 6. do 7. 6. 2020. Měsíc bude v úplňku. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze je ještě Merkur. Ráno si relativně nízko nad jihovýchodem říká o pozornost mars, ale výše jsou blízko sebe planety Jupiter a Saturn. Událostí týdne byl úspěšný start Falconu 9 s pilotovanou lodí Crew Dragon, která se v neděli odpoledne připojila k ISS. Před 125 lety se narodil Josef Klepešta a před 55 lety startovala Gemini 4 s plánem prvního amerického výstupu do kosmu.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Venuše 18.3. a 11.4.

ČAM za březen 2020:  Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2020 obdržel snímek „Venuše 2020“, jehož autorem je Jan Klečka Venuše. Ano, tak ji známe my. Ale známe ji? Pro někoho římská bohyně lásky a krásy. Pro někoho prehistorická figurka z oblasti Pavlovických vrchů na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa Crew Dragon

Další informace »