Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost a eruptivní protuberance

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Dnes přechází Slunce nebeský rovník a roční období se mění z léta na podzim na severní a ze zimy na jaro na jižní polokouli. Tato událost je známa jako rovnodennost a je definována polohou Slunce na obloze - délka dne je rovna délce noci. Právě minulý týden aktivní Slunce vytvořilo dramatickou eruptivní protuberanci jež je vidět na tomto snímku v extrémní ultrafialové oblasti z vesmírné observatoře SOHO. Horká plazma je vyzdvižena nad sluneční povrch zkroucením magnetických polí. Jak je protuberance velká? Klikněte na obrázek a uvidíte větší snímek celého Slunce. Ve stejném měřítku by se planeta Země stále jevila menší jak kursor.

Štítky: Rovnodennost, Eruptivní protuberance, Slunce


23. vesmírný týden 2023

23. vesmírný týden 2023

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 5. 6. do 11. 6. 2023. Měsíc po úplňku mění fázi do poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a poblíž také slabší Mars. Brzy nad ránem je vidět Saturn a za světla je nízko nad obzorem i Jupiter. Aktivita Slunce je zvýšená. Po více než půlroční misi přistála čínská posádka Šen-čou 15. Falcon 9 překonal hranici 200 úspěšných startů v řadě a chystá se vynést nákladní loď Dragon s panely iROSA k ISS. Před 40 lety startovala k Venuši radarová sonda Veněra 16. Před 20 lety se k Marsu vydalo vozítko Spirit.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2023 získal snímek „Kometa C/2022 E3 ZTF v souhvězdí Býka“, jehož autorem je Jiří Soukup     Vítězným snímkem dubnového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce jsme se přenesli do vesmírného prachu. A to nejen toho k Zemi

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Východ Měsíce

Východ Měsíce

Další informace »