Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost a eruptivní protuberance

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Dnes přechází Slunce nebeský rovník a roční období se mění z léta na podzim na severní a ze zimy na jaro na jižní polokouli. Tato událost je známa jako rovnodennost a je definována polohou Slunce na obloze - délka dne je rovna délce noci. Právě minulý týden aktivní Slunce vytvořilo dramatickou eruptivní protuberanci jež je vidět na tomto snímku v extrémní ultrafialové oblasti z vesmírné observatoře SOHO. Horká plazma je vyzdvižena nad sluneční povrch zkroucením magnetických polí. Jak je protuberance velká? Klikněte na obrázek a uvidíte větší snímek celého Slunce. Ve stejném měřítku by se planeta Země stále jevila menší jak kursor.

Štítky: Rovnodennost, Eruptivní protuberance, Slunce


21. vesmírný týden 2025

21. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 5. do 25. 5. 2025. Měsíc bude v poslední čtvrti a potká se s ranními planetami. Večer je nízko nad obzorem Jupiter a výše najdeme Mars. Ráno září u obzoru jasná Venuše a je zde i slabý Saturn. Aktivita Slunce je zvýšená a minulý týden jsme shlédli několik velmi silných erupcí během jediného dne. Připravuje se devátý testovací let Super Heavy Starship. Europa Clipper si osahal Mars. Před 115 lety Země prošla ohonem Halleyovy komety a spustil se tak jeden z prvních velkých hoaxů o zamoření atmosféry kyanidem.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Simeis 147

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2025 obdržel snímek „Simeis 147- Spaghetti nebula“, jehož autorem je astrofotograf Pavel Pech     „Spaghetti nebula“ – co se skrývá za tímto pojmem? Možná se nám vybaví „Spaghetti western“, jenž se stal filmovým pojmem, byť trochu

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Světelná stopa ISS

Světelná stopa ISS

Další informace »