Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Rovnodennost a eruptivní protuberance

Uznání: SOHO - EIT Consortium, ESA, NASA

Dnes přechází Slunce nebeský rovník a roční období se mění z léta na podzim na severní a ze zimy na jaro na jižní polokouli. Tato událost je známa jako rovnodennost a je definována polohou Slunce na obloze - délka dne je rovna délce noci. Právě minulý týden aktivní Slunce vytvořilo dramatickou eruptivní protuberanci jež je vidět na tomto snímku v extrémní ultrafialové oblasti z vesmírné observatoře SOHO. Horká plazma je vyzdvižena nad sluneční povrch zkroucením magnetických polí. Jak je protuberance velká? Klikněte na obrázek a uvidíte větší snímek celého Slunce. Ve stejném měřítku by se planeta Země stále jevila menší jak kursor.

Štítky: Rovnodennost, Eruptivní protuberance, Slunce


20. vesmírný týden 2021

20. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 17. 5. do 23. 5. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je velmi nízko nad severozápadem Venuše a výše slábnoucí Merkur, který bude v pondělí v maximální elongaci. Nejvýše je večer Mars. Ráno jsou nad jihovýchodem Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. Sledujeme průlet komety T2 Palomar kolem hvězdokupy M3. Čína zaznamenala na Marsu úspěšné dosednutí přistávacího modulu mise Tianwen-1. Kromě pravidelných startů družic Starlink můžeme zaznamenat také chystanou zásobovací misi k čínské orbitální stanici. Před šedesáti roky proletěla kolem Venuše jako mrtvé těleso sonda Veněra 1. Šlo o první průlet kolem jiné planety.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Rossete HST

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2021 obdržel snímek   „Rosetta HST“, jehož autorem je Peter Jurista ze Slovenska     Dubnové kolo soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ je za námi. A my tu máme další její vítěznou fotografii. Čeká nás tedy snímek mlhoviny

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Srpek měsíce

Srpek měsíce starý zhruba 3 dny.

Další informace »