Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Hala kolem Prstencové mlhoviny

Uznání: Subaru 8.3-m Telescope, NAOJ

Co se stalo Prstencové mlhovině? Důvěrně známá Prstencová mlhovina, která může být vidět i malými dalekohledy na sebe bere nový vzhled, když se díváme ve slabém světle. Nedávno uvolněný snímek ve falešných barvách - nahoře - pořízený obřím dalekohledem Subaru ukazuje detaily obřích hal difuzního plynu, které obepínají celou strukturu. Prstencová mlhovina, též známá jako M57, je nesouměrná planetární mlhovina, typ mlhoviny, která vzniká, když hvězda podobná Slunci dospěje k odhození vnější atmosféry a stává se bílým trpaslíkem. Prstencová mlhovina je asi 2000 světelných let daleko a hlavní prstenec zabírá asi jeden světelný rok. Původ a budoucí vývoj vnějších hal Prstencové mlhoviny je nadále předmětem výzkumu.

Štítky: Prstencová mlhovina, Planetární mlhovina


4. vesmírný týden 2021

4. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 25. 1. do 31. 1. 2021. Měsíc bude v úplňku. Většina planet je úhlově blízko Slunci. Večer je dobře vidět hlavně Mars. Ve vesmíru je více než 1000 družic Starlink. Jen tento týden jich bylo vyneseno 60 + 10 při rekordním startu Transporter-1, při němž bylo vypuštěno 143 družic. Kromě Falconů 9 hlavně se Starlinky se startu dočkaly i rakety startující z Číny a Nového Zélandu. Před 55 lety odstartovala k Měsíci Luna 9, která jako první měkce dosedla na jeho povrchu. Před 50 lety startovalo k Měsíci Apollo 14.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

konjunkcia jupitera a saturnu

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2020 získal snímek „Konjunkcia Jupitera a Saturnu“, jehož autorem je Martin Bažo   Konjunkce Jupitera a Saturnu. Tedy okamžik, kdy se k sobě planety na obloze přiblíží na nejmenší úhlovou vzdálenost. Vzhledem k tomu, že se planety pohybují

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Velké halo mobilem

Měsíc s velkým halem

Další informace »