Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  21. září 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 21. září 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pětičlenná hvězdokupa

Uznání: Don Figer (STScI et al., NASA

Jasné kupy hvězd vznikají a rozplývají se poblíž středu naší Galaxie. Před 4 milióny let vznikla hvězdokupa Kvintuplet - na snímku nahoře - a nyní se pomalu rozplývá. Hvězdokupa Kvintuplet je ve vzdálenosti asi 100 světelných let od středu Galaxie a je domovem nejjasnější dosud katalogované hvězdy v naší Galaxii: Pistolové hvězdy. Objekty poblíž našeho galaktického centra jsou obvykle skryté našemu pohledu zakrývajícím prachem. Tento nedávno uvolněný snímek zachytil kupu v infračerveném světle, a to s kamerou NICMOS na palubě oběžného kosmického dalekohledu Hubble Space Telescope. Mladá hvězdokupa Kvintuplet je jednou z nejmasivnějších dosud objevených otevřených hvězdokup, ale stále mnohem méně hmotná než starobylé kulové hvězdokupy, které obíhají ve vzdáleném halu. Některé z jasných červených a modrých hvězd viditelných nahoře mohou být na kraji výbuchu jich samotných ve spektakulárních supernovách.

Štítky: Otevřená hvězdokupa, Galaktický střed


24. vesmírný týden 2021

24. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 14. 6. do 20. 6. 2021. Měsíc bude v první čtvrti. Nad ránem jsou dobře viditelné planety Jupiter a Saturn. Sluneční aktivita je nízká. Čínská kosmická loď Šen-čou 12 je připravena ke startu s třemi kosmonauty ke stanici Tiangong 3. Juno přinesla fantastické snímky Jupiterova měsíce Ganymedu. Před 230 lety se narodil americký astronom Denison Olmsted, který prováděl pozorování z Yale jedním z prvních univerzitních dalekohledů v USA a v roce 1833 po spatření meteorického deště Leonid poukázal na jejich radiant a kosmický původ.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Leo Triplet

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2021 obdržel snímek „Leo Triplet“, jehož autorem je Zdeněk Vojč   Na noční obloze se nalézá nepřeberné množství zajímavých objektů či jejich skupin. Jednou z nich je i skupina tří galaxií, nazvaná též Leo Triplet. To proto, že ji na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa C/2020 M5 (ATLAS)

Snímek komety C/2020 M5 (ATLAS). Rozměry obrázku jsou 20 x 20 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Kometa se na obloze pohybovala souhvězdím Malé medvědice. Vzdálenost od Země 3.192 au, od Slunce 3.077 au. Rychlost pohybu po obloze 1.34 arcsec/min, jasnost podle efemeridy 16.4 mag.

Další informace »