Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2440: Zámotek nového bílého trpaslíka

Uznání: H. Bond (STSci), R. Ciardullo (PSU), WFPC2, HST, NASA

Podobně jako motýl, začíná svůj život bílý trpaslík odhozením zámotku, který jej uzavíral při vzniku. V této analogii by ovšem Slunce bylo housenkou a vyvržená obálka plynu by se stala nejhezčí ze všeho! Zámotek nahoře - planetární mlhovina označená NGC 2440 obsahuje jednoho z nejžhavějších známých bílých trpaslíků. Bílého trpaslíka lze spatřit jako jasnou tečku blízko středu fotografie. Naše Slunce se nakonec stane "bílým trpasličím motýlem" ale ne v příštích 5 miliardách let. Snímek nahoře ve falešných barvách byl upraven Forrestem Hamiltonem.

Štítky: Bílý trpaslík, Planetární mlhovina


18. vesmírný týden 2025

18. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 4. do 4. 5. 2025. Měsíc je v novu a bude dorůstat do první čtvrti, takže jej uvidíme na večerní obloze. Večer můžeme pozorovat Jupiter a Mars, ráno kromě jasné Venuše ještě slabý Saturn (bez prstence). Aktivita Slunce je střední. Sonda Lucy provedla průzkum a poslala fotografie planetky Donaldjohanson. Před 125 lety se narodil Jan Hendrik Oort, který předpověděl existenci sférického oblaku kometárních jader.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Slunce očima i vodíkem

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2025 obdržel snímek „Slunce očima i vodíkem“, jehož autory jsou astrofotografové Michal Šrejber a Marek Tušl   Zatmění Slunce již od pradávna vzbuzovalo v našich předcích mnohdy i divoké představy o tom, co se vlastně na obloze děje.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mléčná dráha

Asi 1,5 hodiny jenom, dost rušila vysoká oblačnost, ale nakonec to vyšlo lépe než jsem očekával, ale část snímků musela do koše. 30.4.2025 z Říčan u Prahy (50 mm / 2.8 / ISO 800 / 1 min snímek)

Další informace »