Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  03. červenec 1999

Astronomický snímek dne (APOD) - 03. červenec 1999

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

NGC 2440: Zámotek nového bílého trpaslíka

Uznání: H. Bond (STSci), R. Ciardullo (PSU), WFPC2, HST, NASA

Podobně jako motýl, začíná svůj život bílý trpaslík odhozením zámotku, který jej uzavíral při vzniku. V této analogii by ovšem Slunce bylo housenkou a vyvržená obálka plynu by se stala nejhezčí ze všeho! Zámotek nahoře - planetární mlhovina označená NGC 2440 obsahuje jednoho z nejžhavějších známých bílých trpaslíků. Bílého trpaslíka lze spatřit jako jasnou tečku blízko středu fotografie. Naše Slunce se nakonec stane "bílým trpasličím motýlem" ale ne v příštích 5 miliardách let. Snímek nahoře ve falešných barvách byl upraven Forrestem Hamiltonem.

Štítky: Bílý trpaslík, Planetární mlhovina


30. vesmírný týden 2021

30. vesmírný týden 2021

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 26. 7. do 1. 8. 2021. Měsíc po úplňku ubývá k poslední čtvrti. Večer je vidět jasná planeta Venuše a později také Saturn a Jupiter. Aktivita Slunce je mírně zvýšená. K ISS míří nový modul Nauka, ale hned po startu měl problémy s hlavním pohonným systémem. Vrtulníček Ingenuity uskutečnil na Marsu již desátý let. Před 50 lety odstartovala k Měsíci mise Apollo 15.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Částečné zatmění slunce a přelet ISS

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2021 obdržel snímek „Částečné zatmění Slunce a ISS“, jehož autorem je Pavel Prokop Slunce, Měsíc a kosmická stanice ISS. Co mají tyto rozdílné objekty společného? Zdánlivě téměř nic. Slunce je téměř dokonalá „koule horkého plazmatu“ o průměru 1 392

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mezinárodní stanici ISS stíhá modul Nauka

Další informace »